W Rzymie 12 września odbędzie się spotkanie on line z przewodniczącym Wspólnoty Sant'Egidio – Marco Impagliazzo zatytułowane „Globalna przyjaźń – bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek”. Wezmą w nim udział młodzi z 68 miast z 16 krajów europejskich.
W informacji przekazanej w piątek PAP przez Wspólnotę Sant'Egidio podkreślono, że mimo pandemii odbędzie się spotkanie "Młodzi dla Pokoju".
Zaplanowany po spotkaniu w Krakowie i Auschwitz w 2019 roku, tegoroczny zjazd w Amsterdamie, został przełożony z powodu Covid-19. Mimo to młodzi, którzy podczas zamknięcia mobilizowali się do wspierania najbardziej bezbronnych i dotkniętych kryzysem, takich jak dzieci pozostawione bez szkoły czy uchodźcy z obozu Moria na Lesbos, zniszczonego w tych dniach przez pożar postanowili zorganizować spotkanie w przestrzeni wirtualnej.
Spotkanie zatytułowane "Globalna przyjaźń – bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek" z udziałem przewodniczącego Wspólnoty Sant'Egidio - Marco Impagliazzo odbędzie się 12 września w Rzymie w Auditorium del Massimo o godzinie 15. Uczniowie szkół średnich i studenci z różnych miast europejskich będą się łączyć za pośrednictwem transmisji na stronie internetowej santegidio.org oraz kanałów społecznościowych.
Zapowiedziano, że w programie będą m.in świadectwa osób, które w ostatnich miesiącach codziennie angażowały się na przedmieściach, pomagając nieletnim znajdującym się w trudnej sytuacji, bezdomnym i ludziom starszym.
W wydarzeniu jednocześnie uczestniczyć będzie 68 miast w 16 krajach, od Portugalii po Rosję. "Będzie to nie tylko moment refleksji, ale i konkretnych propozycji w czasie naznaczonym dramatycznymi zdrowotnymi, gospodarczymi i społecznymi konsekwencjami pandemii" - podkreślają organizatorzy.
Zdaniem członków Wspólnoty Sant'Egidio, ostatnie miesiące ujawniły konieczność, "głębszego zjednoczenia społeczeństw na poziomie europejskim, – ale także pilną potrzebę pomocy tym, którzy zostali najbardziej dotknięci kryzysem spowodowanym przez pandemię".
"Nadszedł czas, aby spojrzeć w przyszłość bez lęku i rezygnacji, budując jedność i pokój oraz czyniąc solidarność motorem, by rozpocząć wszystko na nowo, nie pozostawiając nikogo w tyle" - zaznaczyli członkowie wspólnoty.
Wspólnota Sant'Egidio powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele, na fali reform Kościoła katolickiego wprowadzonych przez Sobór Watykański II. Skupia się na tworzeniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – z bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Do wspólnoty należy ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata.(PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/