Od soboty w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu oglądać można wystawę „Koń w sztuce ludowej”. Prezentowane są na niej rzeźby w glinie i w drewnie oraz malarstwo. Ekspozycja czynna będzie do 30 czerwca.
Dyr. radomskiego skansenu Ilona Jaroszek podkreśliła podczas otwarcia wystawy, że koń był przed laty zwierzęciem powszechnie obecnym w gospodarstwach wiejskich; towarzyszył mieszkańcom wsi podczas robót w polu, a także podczas różnego rodzaju uroczystości. "Stąd też jego obecność w pracach wielu artystów ludowych, którzy chętnie wykorzystywali konie jako motywy swoich rzeźb i obrazów" – zauważyła szefowa muzeum.
Jak zaznaczyła etnograf Jagoda Peregończuk, przedstawione na wystawie wątki związane z koniem, skupiają się na uwydatnieniu roli, jaką pełniły te zwierzęta w dziejach narodu i polskiej wsi. Wystawa podzielona została na trzy odmienne tematycznie, ale komplementarne względem siebie moduły. "Ukazują one konia z perspektywy historyczno-patriotycznej i religijnej, gospodarczej oraz symboliczno-wierzeniowej" – wyjaśniła etnograf. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą z kolekcji Muzeum Wsi Radomskiej oraz ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Wystawa czynna jest w spichlerzu z Wilkowa pochodzącego z II poł. XIX w. Drewniany budynek uważany jest za majstersztyk XIX-wiecznej sztuki ciesielskiej.
Muzeum Wsi Radomskiej położone jest na obrzeżach Radomia, niedaleko trasy Warszawa - Kraków. Na powierzchni 32 ha znajduje się tam ponad 60 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego – drewniane chałupy, dwory, kościół, budynki gospodarcze, kuźnie i wiatraki.
Skansen posiada również 16 tys. eksponatów ruchomych. To m.in. kolekcje starych maszyn rolniczych, narzędzi, przedmiotów codziennego użytku i sztuki ludowej. Sielankowy klimat placówki tworzą przydomowe ogródki, z kwitnącymi latem malwami, zagroda z domowymi zwierzętami, przydrożne kapliczki i ule. (PAP)
autorka: Ilona Pecka
ilp/ akub/