Wystawa fotografii Michała Sity „Elektrownia Garbary. Dokument potencjalny” zainauguruje sezon letni w Bramie Poznania. Ekspozycja, jak podkreślają jej twórcy, ma być "wizualną opowieścią" o historii uruchomionej w 1929 roku poznańskiej elektrowni.
Wystawa składająca się z fotografii dokumentalisty, antropologa Michała Sity ma być opowieścią o przeszłości i dziedzictwie historycznym poznańskiej elektrowni, późniejszej Elektrociepłowni Garbary, która mieszkańcom kojarzy się przede wszystkim z biało-czerwonym kominem górującym nad miastem. Jak podkreślają organizatorzy wystawy, „postindustrialna przestrzeń na Ostrowie Tumskim żyje na uboczu miasta, oddzielona rzeką i torami kolejowymi. Stawia przed nami pytania – o miejską tożsamość, o potencjał dziedzictwa, a przede wszystkim o naszą wrażliwość i odpowiedzialność”.
Na ekspozycji w aranżacji Joanny i Marcina Markowskich przedstawione zostaną nie tylko zabytki sztuki inżynieryjnej, czy fragmenty pierwotnej, modernistycznej architektury, ale także ludzie pracujący w elektrowni, którzy tworzyli to miejsce.
Kurator wystawy Michał Kępski powiedział PAP, że ekspozycja prezentuje Elektrownię Garbary nie tylko jako obiekt architektoniczny, ale pokazuje również, jak bardzo to miejsce wpisało się w świadomość i życie zarówno pracujących tam ludzi, jak i wszystkich mieszkańców miasta.
„Na fotografiach współczesnych w większości pokazujemy człowieka w tych przestrzeniach, ponieważ on tu jest bardzo ważny. Pokazujemy więc nie tylko ten krajobraz przestrzenny, ale też ten krajobraz społeczny. Szukamy jednak w tej przestrzeni pewnych zabytków, obiektów, które są wartościowe, których historie warto podkreślić, ponieważ jest to historia ważna z perspektywy miasta i perspektywy kraju - mamy tam unikatowe, dobrze zachowane zabytki sztuki inżynieryjnej, których nie ma nigdzie indziej w Polsce” – mówił.
Jak podkreślają organizatorzy wystawy, „postindustrialna przestrzeń na Ostrowie Tumskim żyje na uboczu miasta, oddzielona rzeką i torami kolejowymi. Stawia przed nami pytania – o miejską tożsamość, o potencjał dziedzictwa, a przede wszystkim o naszą wrażliwość i odpowiedzialność”.
Kępski tłumaczył, że „wystawa to także +dokument potencjalny+, ponieważ mówimy o potencjale tego miejsca, możliwych zmianach. Mówimy też o możliwościach, jakie daje historia tego miejsca, ale także o tym potencjale, który nadal warto odkrywać i poznawać”.
Wernisaż wystawy „Elektrownia Garbary. Dokument potencjalny” odbędzie się w czwartek, natomiast dla zwiedzających wystawa będzie otwarta od piątku do 17 września w Śluzie Katedralnej Bramy Poznania.
Wraz z rozpoczynającymi się wakacjami, w piątek w Bramie Poznania rozpocznie się też kolejna odsłona cyklu wydarzeń pod hasłem „Rzeka Żywa”. Już po raz trzeci rzeka Cybina będzie głównym tematem wydarzeń artystycznych i działań proekologicznych, które mają zwrócić uwagę mieszkańców miasta i turystów na piękno przyrody i zagrożenia, jakie czyhają na środowisko ze strony człowieka. W ramach cyklu odbywać się będą m.in. warsztaty tworzenia rzecznych kosmetyków naturalnych z zielarką Sarą Grolewską. Zaprezentowany zostanie także spektakl Circus Ferus „Sowie Lustro” - satyryczne przedstawienie czerpiące z literatury XVI w. i komentujące jednocześnie współczesne realia.
Latem w Bramie Poznania odbywać się będą także zajęcia dla dzieci, w tym także dla grup półkolonijnych, oraz spotkania dla rodzin z dziećmi, w tym wieczorne „Biwaki nad rzeką”.
Dla mieszkańców i turystów przygotowano także specjalne bezpłatne wycieczki po Trakcie Królewsko-Cesarskim, które odbywać się będą w wakacyjne weekendy.
Brama Poznania jest pierwszym w Polsce "centrum interpretacji dziedzictwa". Przy pomocy multimediów i nowych technologii inspiruje do poznawania historii, prezentując szczególnie dzieje początków Państwa Polskiego, rozwoju Poznania i opowieści o wyspie katedralnej, której kolebką jest Ostrów Tumski.
Patronem medialnym wystawy „Elektrownia Garbary. Dokument potencjalny” jest portal Dzieje.pl. (PAP)
ajw/ itm/