W Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie (woj. lubelskie) w czwartek otwarta zostanie wystawa „Józef Piłsudski i Symon Petlura – twórcy sojuszu polsko-ukraińskiego 1920 roku”. „Skłania ona do refleksji nad historią i relacjami z Ukrainą” – powiedział Jacek Zagożdżon z dęblińskiego muzeum.
Ekspozycja plenerowa została przygotowana przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, a w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie prezentowana jest po raz pierwszy. "Wystawa jest w formie tablic, na których prezentowane są zdjęcia wraz z opisami opartymi na materiałach źródłowych znajdujących się między innymi w Polsce, Ukrainie i we Francji. Można obejrzeć, poczytać na temat sojuszu i otoczki historycznej, tego, co działo się 102 lata temu" - podkreślił Jacek Zagożdżon, kierownik Działu Edukacji, Organizacji i Udostępniania Wystaw Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
Dodał, że celem wystawy jest prezentacja postaci Józefa Piłsudskiego i Symona Petlury - polityków i mężów stanu, którzy zawarli wojskowy sojusz polsko - ukraiński w 1920 roku. "O ile postać Piłsudskiego jest znana Polakom, o tyle znacznie mniej wiemy o Symonie Petlurze, ukraińskim atamanie, który był odpowiednikiem marszałka na tworzącej się wówczas Ukrainie" - dodał Zagożdżon.
Jego zdaniem wystawa przybliża "nadal mało znany okres odbudowywania polskiej państwowości i współpracy polsko-ukraińskiej w 1920 roku". "Oba narody, i polski i ukraiński, walczyły o niepodległość, bo już w 1918 roku wybuchł otwarty konflikt zbrojny o Lwów i granicę wschodnią Polski. Zarówno rodząca się Ukraina chciała wykorzystać Lwów jako stolicę swojego państwa, jak i Polska chciała utrzymać to rozwinięte polskie miasto" - wyjaśnił. Według Zagożdżona, sytuacja której jesteśmy świadkami od blisko dwóch miesięcy "skłania do refleksji nad historią i wspólnymi relacjami z naszym wschodnim sąsiadem – Ukrainą".
Autorem wystawy jest dr Stanisław Stępień, znawca stosunków polsko-ukraińskich i biograf Petlury, redaktorem dr Jacek Magdoń pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej. Prace nad wystawą trwały ponad rok.
Wernisaż wystawy z prelekcją odbędzie się w czwartek o godzinie 12 na terenie ekspozycji plenerowej Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Wstęp jest wolny. Wystawa prezentowana będzie do 29 maja.(PAP)
Autorka: Agnieszka Gorczyca
ag/ aszw/