Ekspozycję, która uświetnia jubileusz 300. rocznicy nadania praw miejskich Białej, współcześnie części Bielska-Białej, udostępnia od poniedziałku miejscowe Muzeum Historyczne. Zobaczyć można na niej m.in. zabytki archeologiczne znalezione podczas ubiegłorocznych prac.
"+300-lecie nadania praw miejskich Białej i rzeczy zwykłe tamtego czasu+ to nieduża, esencjonalna wystawa czasowa poświęcona ważnemu jubileuszowi dla historii Bielska-Białej, dwumiasta na historycznym pograniczu Małopolski i Śląska: trzechsetnej rocznicy nadania praw miejskich Białej, która przypada na 9 stycznia 2023 r." – zakomunikowało muzeum.
Na wystawie prezentowane są zabytki archeologiczne, które zostały znalezione podczas zakończonych w ubiegłym roku prac na terenie rewitalizowanego placu Wojska Polskiego, dawnego głównego rynku w Białej. Naukowcy prowadzili je w obrębie dawnej wagi miejskiej oraz gospody starościńskiej, która w latach 1723–1750 czasowo służyła za pierwszy ratusz.
Zobaczyć można m.in. środki płatnicze z różnych kruszców, artefakty z mosiądzu, ołowiu i żelaza, fragmenty wyrobów szklanych i ceramicznych, które były w codziennym użyciu przy wadze lub w austerii, zarówno przed, jak i po roku 1723 r. Jest też kilka oryginalnych dokumentów urzędowych z lat 1729–1730. Dotyczą m.in. królewskich przywilejów dla protestanckich mieszczan Białej. Są też przykłady numizmatów z podobizną króla Augusta II Mocnego, z którego rąk Biała otrzymała prawa miejskie.
Wystawione są także reprodukcje, m.in. wykonanego w okresie międzywojennym ozalidu z zaginionego w 1945 r. dokumentu nadania praw miejskich Białej, a także pochodzącego z przełomu XVIII i XIX wieku herbu miasta. "Dopełnieniem jest część narracyjna, w której poza historią ukonstytuowania się miasteczka Biała można zapoznać się również z krótką historią jego ratuszy" – podało muzeum.
Wystawa w atrium Zamku Książąt Sułkowskich dostępna będzie do 28 maja, a potem również od 7 września do końca roku.
Biała Krakowska powstała na wschodnim brzegu rzeki w drugiej połowie XVI w. W 1723 r. uzyskała prawa miejskie. W latach 1769–1771 była siedzibą Generalności Konfederacji Barskiej. Szczególnie dynamiczny rozwój przypadł na XIX w. Rozwinął się przemysł. W 1951 r. miasto zostało połączone z położonym na zachodnim brzegu Bielskiem. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ godl/