W Łodzi, jeszcze przed ogólnopolskimi uroczystościami, w poniedziałek wieczorem w specjalnym namiocie w miejscu dawnej synagogi rozpoczęto obchody XVI Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim.
Hasło tegorocznego Dnia Judaizmu to "Przejście Pana: Dziś wychodzicie (Wj 13, 4)". Obchody rozpoczęły się poniedziałek wieczorem w specjalnie przygotowanym namiocie postawionym w miejscu dawnej synagogi Alte Szil przy ul. Wolborskiej w Łodzi.
Przed II wojną światową świątynia była jedną z najokazalszych w Łodzi i w całej Polsce. Synagogę zbudowano w II połowie XIX wieku według projektu Jana Karola Mertschinga. W nocy z 10 na 11 listopada 1939 roku Niemcy spalili synagogę.
Wieczorem kilkadziesiąt osób w tym symbolicznym miejscu wysłuchało fragmentów Starego Testamentu po polsku i po hebrajsku. Następnie rozmawiano na temat ich treści. Spotkaniu towarzyszyła tradycyjna muzyka żydowska.
Wcześniej w Teatrze Nowym w Łodzi odbyła się dyskusja na temat trudnej pamięci chrześcijan i Żydów wokół książki "Chrześcijanie wobec Żydów" autorstwa metropolity łódzkiego arcybiskupa Grzegorza Rysia, przewodniczącego Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.
W łódzkim Dniu Judaizmu wzięli udział m.in. abp Ryś, prof. Paweł Śpiewak i łódzki rabin Dawid Szychowski. "Dzień judaizmu to jest gest ze strony Kościoła, abyśmy spędzili ten czas razem" - mówił rabin. "To czas na budowanie wspólnych relacji" - podkreślił.
"To co teraz wypracujemy może stać się pamięcią ludzi, bo w Łodzi przed wojną było ćwierć miliona Żydów, obecnie jest ich setka" - przypomniał abp Ryś.
10 stycznia br. w Warszawie metropolita łódzki zwrócił uwagę na wyjątkowy charakter Dnia Judaizmu. "Od deklaracji Soboru Watykańskiego II +Nostra aetate+ przeżywamy przewrót kopernikański w nauczaniu Kościoła w kwestii relacji z Żydami" - powiedział wówczas abp Grzegorz Ryś, który jest przewodniczącym Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem. Dodał, że celem Dnia Judaizmu jest, by świadomość tego przewrotu stała się wśród chrześcijan powszechna.
Centralne obchody Dnia Judaizmu odbędą się 17 stycznia 2023 r. w Siedlcach. Rozpoczną się w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się synagoga, którą spalili Niemcy w 1939 r. Odbędzie się też sesja naukowa poświęcona historii judaizmu na ziemi siedleckiej. Po niej z księżmi i klerykami w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej spotka się rabin z Jerozolimy Boaz Pash. Na zakończenie Dnia Judaizmu we wtorek w siedleckiej katedrze odbędzie się międzyreligijna liturgia Słowa Bożego, którą poprowadzi abp Ryś.
W Warszawie obchody Dnia Judaizmu odbyły się już niedzielę 15 stycznia w stołecznym kościele środowisk twórczych pw. św. Andrzeja Apostoła i św. Alberta Chmielowskiego, gdzie odprawiono mszę św. "o uproszenie miłości".
Dzień Judaizmu KEP ustanowiła w 1997 roku, obchodzony jest 17 stycznia - w przeddzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. (PAP)
Autor: Hubert Bekrycht
hub/wr/