Uznawane dotychczas za "stratę wojenną", XVIII-wieczne epitafium trafiło do Muzeum Narodowego w Poznaniu. Tablica inskrypcyjna została odnaleziona jesienią przez policję, w ramach międzynarodowej operacji PANDORA.
Jak tłumaczyła PAP Adriana Podmostko-Kłos z Muzeum Narodowego w Poznaniu, odnaleziony obiekt to fragment epitafium, czyli ozdobnej tablicy ku czci zmarłego. "Ten fragment to drewniana, prostokątna tablica o wklęsło ściętych narożach ujęta w drewnianą, profilowaną ramę, powtarzającą kształt tablicy. Na czarno malowanym podłożu, znajduje się złoty napis w języku staroniemieckim" - mówiła.
"Epitafium odnosi się do sędziego miejskiego i sukiennika Paula Hildebranda, jego małżonki i ich trójki dzieci. To dość tragiczna historia, ponieważ w ciągu 13 lat umarła cała rodzina: najpierw najmłodsza córka, krótko po niej ojciec, później w jednym roku matka wraz z pierworodną córką i kilka lat po nich utopił się w Warcie ich syn Paul. Tablicę ufundował ok. 1742 r. brat żony Paula Hildebranda do nieistniejącego już dziś kościoła ewangelickiego w Skwierzynie" – wyjaśniła Adriana Podmostko-Kłos.
Napis na tablicy poza historią rodziny głosi także: "Tak prędko wymienia się śmierć z życiem, pomyśl o tym drogi czytelniku, i dlatego żyj zawsze tak, byś nie pożałował w chwili śmierci".
Epitafium znajdowało się w stałej ekspozycji Muzeum im. Cesarza Fryderyka w Poznaniu od momentu jego powstania, czyli od 1904 r. Następnie, po odzyskaniu niepodległości, było częścią zbiorów Muzeum Wielkopolskiego. Tablica zaginęła prawdopodobnie w czasie lub tuż po II wojnie światowej.
W poniedziałek Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu nadinsp. Tomasz Trawiński przekazał tablicę dyrektorowi Muzeum Narodowego w Poznaniu prof. Wojciechowi Suchockiemu.
Na fragment epitafium natrafili funkcjonariusze KWP w Poznaniu pod koniec 2016 r. w trakcie kontroli giełdy staroci "Stara Rzeźnia". Działania policji były elementem międzynarodowej operacji PANDORA wymierzonej w kradzieże i nielegalny handel dobrami kultury. W trakcie akcji zabezpieczono łącznie ponad 3,5 tys. dóbr kultury, z których blisko połowa to zabytki archeologiczne. W ogólnoeuropejskiej operacji zainicjowanej przez Cypr i Hiszpanię, przy wsparciu Europolu, Interpolu, UNESCO i Światowej Organizacji Celnej wzięło udział 18 państw.
Podinsp. Henryk Gabryelczyk, który uczestniczył w akcji powiedział w poniedziałek, że akcja wydziałów: prewencji i kryminalnego KWP odbyła się przy współpracy z kurią metropolitalną w Poznaniu.
"Już na miejscu, na targu staroci, eksperci z bardzo dużym prawdopodobieństwem potwierdzili autentyczność obiektu. Dzieło zostało zabezpieczone, a osoba, która próbowała je sprzedać została zatrzymana" – powiedział.
Wg ustaleń policji, obiekt miał zostać sprzedany kontrahentowi z zagranicy w ciągu kilku najbliższych tygodni. Kupiec miał za niego oferować kilka tys. euro.
Anna Jowsa (PAP)
ajw/ pat/