Kolędy charakterystyczne dla wielokulturowych tradycji południowego Podlasia będą prezentowane na festiwalu w Terespolu (Lubelskie) w sobotę i niedzielę. Przyjadą chóry i zespoły folklorystyczne z Polski, Ukrainy i Białorusi.
W XXI Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu weźmie udział 31 zespołów wybranych przez kapitułę – poinformował dyrektor artystyczny festiwalu Andrzej Boublej. „Co roku mamy więcej zgłoszeń zespołów, niż możemy ich przyjąć, festiwal jest coraz bardziej popularny. Staramy się, aby reprezentowane były wszystkie tradycje wielokulturowego południowego Podlasia” - zaznaczył.
„Śpiewanie kolęd nie jest rodzimą tradycją prawosławną. Kolędy przywędrowały z zachodu do Polski, a z Polski przeszły dalej na wschód. Tu nabrały cech specyficznych, chcemy je przypominać i pielęgnować” – dodał Boublej.
Wśród wykonawców zakwalifikowanych do udziału w festiwalu są chóry, zespoły kolędnicze i zespoły folklorystyczne. Przyjadą z wielkich miast – Warszawy, Mińska, Lwowa, Białegostoku, Łucka, Brześcia – jak i małych miasteczek oraz wsi: Żabinki, Sławatycz, Siemiatycz, Hajnówki czy Piszczaca. Według regulaminu każdy wykona cztery kolędy, z których dwie muszą nawiązywać do tradycji wschodnich.
„Niektóre zespoły poszukują dawnych kolęd, co roku na festiwalu pojawia się kilka utworów, których wcześniej nie słyszałem. Przejmują też kolędy od innych zespołów, z zagranicy, i włączają je do swojego repertuaru, śpiewają w wielu językach” – podkreślił Boublej.
„W tym roku kolędy będą śpiewane nie tylko po polsku, ukraińsku, białorusku i rosyjsku, ale też m.in. po francusku i norwesku. Część będzie specyficznych wschodnich, ale też takie, które można usłyszeć na całym świecie” - zaznaczył.
Festiwal nie ma charakteru konkursu, to przegląd, który w zamyśle organizatorów ma służyć wzajemnemu poznaniu, integracji różnych środowisk, pogłębianiu religijności. „Dawniej organizowaliśmy konkurs, ale to trudno ocenić śpiew, który płynie z serca. Teraz wszyscy są zwycięzcami, wszyscy dostają dyplomy i upominki” – powiedział Boublej.
Organizatorami festiwalu w Terespolu są: Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, Fundacja Dialog Narodów, Nadbużańskie Centrum Kultury Prawosławnej oraz Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu. (PAP)
kop/ par/