Zabytkowa studnia Trzech Braci w Cieszynie, prawdopodobnie istniejąca już w średniowieczu, odzyskuje blask. „Została poddana renowacji, której finał nastąpi przez końcem bieżącego roku” – powiedziała PAP burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.
Prace ruszyły we wrześniu. Gabriela Staszkiewicz powiedziała, że „poszczególne elementy altany nad studnią są demontowane i naprawiane, a częściowo także uzupełniane”. „Prace mają potrwać do 24 grudnia” – podkreśliła.
Ściągnięte zostały m.in. tablice, na których znajduje się treść podania o legendarnych początkach miasta i samej studni. Niegdyś były one trzy: po polsku, w łacinie i po niemiecka. Później pozostały tylko dwie pierwsze wersje. Teraz wróci do altany tablica w języku niemieckim. „Ta tablica zostanie wykonana na nowo” – powiedziała burmistrz.
Naprawie altany towarzyszy także czyszczenie studni. „Zamontowana zostanie tam m.in. pompa” – dodała burmistrz.
Cieszyński Miejski Zarząd Dróg umowę na renowację studni zawarł z zakładem tynkarsko-sztukatorskim z Trzebini. Kosztowało to będzie blisko 150 tys. zł. Zadanie obejmuje renowację altany wraz z zadaszeniem i iglicą, ogrodzenia, kamiennej okładzina podmurówki, naziemnej części cembrowania studni, a także montaż dodatkowej tablicy.
Studnia pochodzi prawdopodobnie ze średniowiecza. Jest jednym z symboli miasta. Nawiązuje do legendy o spotkaniu trzech braci, którzy założyli Cieszyn. Pod koniec lat 60. XIX w. studnia została zabezpieczona neogotycką altaną z żeliwa. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ ann/