W zabytkowym neoklasycystycznym gmachu w centrum Jarosławia (Podkarpackie), w którym kiedyś mieściło się Powiatowe Ognisko Baletowe, zakończył się pierwszy etap prac remontowych. Budynek ma nowy dach oraz wyremontowane poddasze.
Chodzi o zabytkowy, neoklasycystyczny budynek należący przed wojną do Stowarzyszenia Rękodzielników Żydowskich „Jad Charuzim” przy ul. Hetmana Jana Tarnowskiego 1, w centrum Jarosławia. Po wojnie mieściło się tam ognisko baletowe.
W 2017 r. władze powiatu jarosławskiego zdecydowały o jego zakupie na rzecz działalności edukacyjno-kulturalnej, po półrocznych negocjacjach, za kwotę 500 tys. złotych. Po odkupieniu budynku od Fundacji konieczne było przeprowadzenie gruntownego remontu i zmodernizowanie.
Jak poinformował w czwartek PAP Konrad Sawiński ze Starostwa Powiatowego w Jarosławiu efektem końcowym pierwszego etapu remontu jest nowy dach, orynnowanie oraz poddasze, już przystosowane do użytkowania. Koszt wyniósł 885 tys. złotych, które samorząd pokrył z własnego budżetu.
"Głównym celem pierwszego etapu prac było zabezpieczenie budynku przed jego degradacją. Stąd zabezpieczenie przeciekającego dachu i rynien, renowacja zniszczonych kominów oraz poddasza. Zamontowano także nowoczesne okna dachowe oraz wyburzono dobudówkę, która była przed jednym z wejść do budynku" – wyliczał starosta jarosławski Stanisław Kłopot.Sawiński dodał, że do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego został już złożony wniosek o sfinansowanie kolejnego etapu prac o wartości ponad 5 mln złotych. Wniosek przeszedł już pozytywnie ocenę formalną.
„Teraz przed nami ocena merytoryczna. Pieniądze pochodziłyby z Funduszy Norweskich. Jeśli projekt zostanie oceniony pozytywnie, całość prac, według planów, zakończyłaby się w 2022 r. Jeśli nie - będziemy szukać innych źródeł dofinansowania remontu” – poinformował starosta.
Neoklasycystyczny budynek został wzniesiony według projektu Samuela Kormana w latach 1907–1912. Przed wojną mieściło się tam Stowarzyszenie Rękodzielników Żydowskich „Jad Charuzim” (z hebr. zręczna dłoń). Po wojnie przeszedł na własność Skarbu Państwa. Swoją siedzibę miało tam ognisko baletowe i biblioteka publiczna. W wojewódzkim rejestrze zabytków jest od 1984 r. W 2008 r. został zwrócony Gminie Żydowskiej, a jego właścicielem została Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
W 2017 r. władze samorządowe powiatu jarosławskiego zdecydowały o jego zakupie na rzecz działalności edukacyjno-kulturalnej za kwotę 500 tys. złotych.
Do wyremontowanego budynku ma powrócić Powiatowe Ognisko Baletowe. Powstanie tam także sala pamięci poświęcona dziedzictwu kulturowemu jarosławskich Żydów. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ mok/