Miasta z Pomorza, w których bywał Mikołaj Kopernik, oraz instytucje z regionu zawarły porozumienie o współpracy w zakresie dalszego rozwoju szlaku kopernikowskiego. W środę w Gdańsku zainaugurowano obchody Roku Mikołaja Kopernika w woj. pomorskim.
Szlak kopernikowski to szlak turystyczny upamiętniający postać słynnego astronoma. Liczy ok. 590 km i prowadzi przez miejscowości związane z życiem i działalnością wielkiego uczonego, w trzech województwach: kujawsko-pomorskim, warmińsko, mazurskim oraz pomorskim.
Na szlaku można zwiedzać zabytkowe budowle pamiętające czasy Kopernika, poświęcone mu ekspozycje muzealne, poznawać sekrety wszechświata w planetariach, a nawet prowadzić obserwacje astronomiczne.
W środę w Gdańsku, w ramach inauguracji Roku Mikołaja Kopernika na Pomorzu, podpisano deklarację dotycząca porozumienia i współpracy w zakresie rozwoju szlaku na Pomorzu. Dokument podpisali inicjator projektu marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, oraz przedstawiciele Gdańska, Kwidzyna, Sztumu, Malborka a także gdańskiego Hevelianum, gdyńskiego Centrum Nauki "Eksperyment" i Muzeum Zamkowego w Malborku.
"Cieszę się, że Pomorskie dołączyło do regionów, w których imię Mikołaja Kopernika tak silnie wspiera markę kulturową i turystyczną" - mówił marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk.
Zaznaczył, że Kopernik, posiadający wiedzę w różnych dyscyplinach nauki, był wyjątkową osobowością i można śmiało mówić o nim jako o człowieku renesansu. "Chciałbym, aby stał się on, przede wszystkim dla młodzieży, ambasadorem nauki, nowoczesnego myślenia, nieszablonowości i wizjonerstwa" - stwierdził.
Dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Marta Chełkowska w rozmowie z PAP podkreśliła, że w tych miejscowościach i w instytucjach będą odbywały się konkursy, wystawy oraz przedstawienia związane z Kopernikiem.
"Łączymy oba województwa i pokazujemy miejscowości na szlaku, w których był Mikołaj Kopernik" - mówiła i dodała, że działania na szlaku w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika, będą skierowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży. "Do grupy docelowej, która dziś nie bardzo wie, kim był Mikołaj Kopernik" - stwierdziła.
W ramach szlaku kopernikowskiego w marcu br. odbędzie się m.in. wystawa "Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w archiwach państwowych" na placu Kazimierza Jagiellończyk w Malborku.
W Szkole Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza w Kwidzynie zaplanowano m.in. konkurs "Model układ słonecznego" oraz "Życiorys i najważniejsze osiągnięcia Mikołaja Kopernika".
Z kolei w Sztumie, w kwietniu odbędzie się konkurs plastyczny "Mikołaj Kopernik superbohater wśród gwiazd".
Lista wszystkich wydarzeń dostępna jest na stronie www.szlakkopernikowski.pl.
Senat RP przyjął uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę tę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika. Cały rok będzie wypełniony wydarzeniami, konferencjami, wystawami, wydarzeniami sportowymi powiązanymi z miejscami działalności Mikołaja Kopernika. (PAP)
Autor: Piotr Mirowicz
pm/ mhr/