Zakończyły się prace konserwatorskie przy polichromii z przedstawieniem św. Augustyna w krużgankach klasztoru augustianów. Pochodzące z początków XV w. dzieło to jedno z najstarszych zachowanych do dziś, ogólnodostępnych malowideł ściennych średniowiecznego Krakowa.
Prace wykonane w latach 2017 i 2023 zostały dofinansowane z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
Jak przekazał Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK), który rozdysponowuje środki z NFRZK, scenę namalowano w XIV-wiecznych krużgankach klasztoru Augustianów na krakowskim Kazimierzu, nad wejściem do północnej części zabudowań konwentu.
Według konserwatorów, w 2017 roku przetrwanie malowidła stanęło pod znakiem zapytania, ponieważ tynk, na którym je namalowano, zaczął się nagle odspajać od podłoża. W niektórych partiach malowidła dostrzec można było ceglane lico ściany. Dokonano wówczas awaryjnego zabezpieczenia zabytku.
„W roku 2023 przyszedł czas na konserwację estetyczną, która objęła również kamienne portale w murze” - relacjonuje SKOZK.
Przyczyną uszkodzeń – wskazali specjaliści - był podwyższony poziom wilgotności podłoża, ale pomimo poszukiwań nie udało się zlokalizować źródła zawilgocenia. Ustalono natomiast w oparciu o zapiski archiwalne, że w latach 50. XX w., gdy klasztor zajmowały instytucje państwowe, pękła w tym miejscu rura instalacji wodnej.
Konserwatorzy przyjęli, że na stan malowidła mógł mieć wpływ tynk cementowy użyty do wykończenia ściany od strony przyległego pomieszczenia.
Według specjalistów tynki cementowe, niegdyś bardzo popularne, to dziś prawdziwa zmora konserwatorów zabytków – materiał ten z uwagi na bardzo małą przepuszczalność prowadzi często do zaparzenia zabytkowych murów.(PAP)
rgr/ dki/