Modernizacja dziedzińców, prezentacja pochodzącej z Kodnia galerii portretowej Sapiehów oraz przeprowadzenie badań archeologicznych - to najważniejsze elementy modernizacji, jaką przejdzie Zamek Pieskowa Skała. W nowej odsłonie zaprezentuje się gościom w połowie 2024 r.
Zamek będący oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu, leży w małopolskiej miejscowości Sułoszowa i już wkrótce zyska nowe oblicze. Ponad 18 mln zł w ramach projektu modernizacji "Wielokulturowa Rzeczpospolita - Zamek Pieskowa Skała" przeznaczonych zostanie na szereg inwestycji, które m.in. ułatwią zwiedzanie tego miejsca osobom niepełnosprawnym. Przedsięwzięcie ma zakończyć się pod koniec kwietnia 2024 r.
Jak mówił dyrektor Zamku Królewskiego Andrzej Betlej, jego głównym elementem będzie otwarcie wystawy pt. "Kultura staropolska". "To właśnie dzięki temu programowi po raz pierwszy będzie można zobaczyć w pełni dzieło wyjątkowe, jakim jest galeria portretowa Sapiehów, pochodząca z Kodnia. To swego rodzaju ikona kultury staropolskiej" - podkreślił podczas czwartkowej konferencji prasowej.
Dyrektor wskazał, że szerokiej publiczności po raz pierwszy zaprezentowane zostaną również XVII-wieczne cynowe sarkofagi Sieniawskich, pochodzące z Brzeżan. Remont konserwatorski przejdzie także kaplica zamkowa, która również zostanie udostępniona odwiedzającym. "W ten sposób bardzo mocno i zdecydowanie poszerzamy naszą ofertę o dzieła, które rzeczywiście są wyjątkowe" - ocenił Betlej.
O zadaniach zapisanych w projekcie "Wielokulturowa Rzeczpospolita" opowiedział jego kierownik, Hubert Piątkowski. "Jedno z tych najważniejszych to modernizacja nawierzchni obu dziedzińców. W tej chwili jest wyłożona wapieniem nieregularnym, stanowi dużą komplikację nie tylko dla osób poruszających się sprawnie, ale czyni duże kłopoty dla osób z niepełnosprawnościami, więc będziemy to uporządkowywać. Tak, żeby dostępność już dla wszystkich była zoptymalizowana" - podkreślił.
Piątkowski poinformował również, że wymieniona zostanie infrastruktura podziemna, a także na szeroką skalę przeprowadzone zostaną badania archeologiczne. "Będą one prowadzone w sposób transparentny - przygotujemy specjalne kładki, ścieżki, pomosty i przejścia, tak, aby można było proces odkrywczo-archeologiczny obserwować na żywo" - wyjaśnił kierownik projektu.
Zaplanowano także szereg wydarzeń edukacyjnych, kulturalnych i artystycznych, o których Zamek informował będzie na bieżąco. Na czas prowadzonej modernizacji instytucja pozostanie otwarta i nieustannie zaprasza swoich gości.
Zamek Pieskowa Skała, którego początki sięgają XIV stulecia, jest położony w odległości 30 km na północny zachód od Krakowa, w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego. Od wieków góruje on nad Doliną Prądnika, wpisując się w jurajski krajobraz ze słynną Maczugą Herkulesa.
Zamek stanowi dziś jedyną dobrze zachowaną warownią na Szlaku Orlich Gniazd i należy do najważniejszych nowożytnych rezydencji na terenie Małopolski i całego kraju. Budowla ta przez wieki pełniła wiele funkcji: królewskiej strażnicy, gniazda rozbójniczego i magnackiej rezydencji, jak również hotelu i sierocińca. Obecnie jest siedzibą muzeum, będącego od 1958 r. oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu.(PAP)
nak/ dki/