Istnieje konieczność ożywienia katechezy parafialnej i ewangelizacyjnej. Nie oznacza to jednak rezygnacji z lekcji religii w szkole; to są dwie rzeczywistości wzajemnie się uzupełniające – zaznaczyli biskupi w komunikacie po 392. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.
W komunikacie przekazanym we wtorek PAP przez biuro prasowe Episkopatu biskupi podsumowali 392. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 6-7 czerwca br. w Zakopanem.
Wśród podejmowanych tematów była katecheza, synod o synodalności, kończący się Rok Rodziny Amoris laetitia oraz 25. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem.
Biskupi wskazali na konieczność ożywienia katechezy parafialnej i ewangelizacyjnej, która "daje możliwość doświadczenia wiary, modlitwy i wspólnoty Kościoła". Przyznali, że "w tym kontekście nadzieję budzi katecheza przedsakramentalna oraz podjęte przygotowania do wprowadzenia posługi katechistów i animatorów grup duszpasterskich".
"Apel o katechezę parafialną nie oznacza jednak rezygnacji z lekcji religii w szkole. Katecheza w parafii i lekcje religii stanowią bowiem dwie rzeczywistości wzajemnie się uzupełniające" – zaznaczyli biskupi.
Ocenili, że "dzięki obecności religii w szkołach Kościół ma możliwość dotarcia z orędziem Ewangelii do szerszej grupy dzieci i młodzieży".
Poinformowali, że synteza ogólnokrajowa diecezjalnego etapu synodu o synodalności zostanie opracowana w oparciu o dane diecezjalne oraz wytyczne Stolicy Apostolskiej.
Podsumowując kończący się Rok Rodziny Amoris laetitia, biskupi zaapelowali o włączenie się w przeżywanie X Światowego Spotkania Rodzin z papieżem Franciszkiem, które odbędzie się w Rzymie od 22 do 26 czerwca br. Jak zaznaczyli, "będzie to czas szczególnej modlitwy za małżeństwa i rodziny oraz składania świadectwa o wartości życia małżeńskiego i rodzinnego".
Biskupi nawiązali także do trwającej wojny w Ukrainie, dziękując Polakom za pomoc okazywaną uchodźcom wojennym. Poprosili także "by nie ustawać w pomocy i w okazywaniu szczodrości wobec wciąż cierpiących naszych sióstr i braci, bo bez niej wielu z nich nie będzie mogło przetrwać".
"Ważne, aby pomoc miała charakter systemowy. Niezbędne jest zatem współdziałanie instytucji państwowych, samorządowych, organizacji pozarządowych oraz parafii" - czytamy w komunikacie.
W czasie zebrania biskupi wysłuchali sprawozdania delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży na temat szkoleń prowadzonych przez Centrum Ochrony Dziecka.
Włączając się w obchody 25. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Zakopanem oraz złożonego w jego obecności hołdu górali biskupi modlili się za wstawiennictwem papieża Polaka za Ojczyznę. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/