„Wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce” w czasie i po pandemii to główny temat 387. dwudniowego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Łodzi i w Pabianicach. Poprzedziło je prezentacja nowej encykliki papieża Franciszka „Fratelli tutti” – o braterstwie i przyjaźni społecznej.
Poniedziałkową, łódzką część konferencji podzielono na trzy punkty – poinformował rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak podczas konferencji prasowej przed obradami.
"Po omówieniu spraw formalnych po raz pierwszy w historii zebrań plenarnych KEP biskupi podzieleni będą na małe grupy tematyczne, aby sprawniej przystąpić do części trzeciej, czyli części plenarnej, na której przedstawione będą sprawozdania z pracy w zespołach" – relacjonował ks. Gęsiak.
Powiedział, że taka formuła obrad będzie sprzyjać omówieniu zasadniczych tematów zebrania KEP, której członkowie mają dyskutować o pięciu zasadniczych kwestiach.
Będzie to m.in problematyka Kościoła wobec przemian kulturowych, jego obecność w sferze społeczno-politycznej, duszpasterstwo parafialne, zagadnienia relacji z mediami i strategia Kościoła w czasie i po pandemii. "To temat bardzo istotny dla instytucji Kościoła, szczególnie w strukturach parafialnych. Wszyscy pamiętamy marzec tego roku, ten pierwszy moment, zamknięcie kościołów, trudności w spotkaniach różnych grup, no i musimy z tego wyjść, wyciągnąć wnioski, wiedząc, że jest już druga fala epidemii koronawirusa i mogą się pojawić kolejne obostrzenia" – mówił ks. Gęsiak.
387. Plenarne Zebranie Konferencji Episkopatu Polskie (KEP) zorganizowano w Łodzi i Pabianicach z uwagi na rozpoczynający się jubileusz 100-lecia utworzenia diecezji łódzkiej – powiedział rzecznik archidiecezji łódzkiej ks. Paweł Kłys.
"Obchody setnej rocznicy powstania naszej diecezji rozpoczną się 10 grudnia tego roku, a zapowiedzią tych wydarzeń ma być właśnie Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, które obraduje w Łodzi i Pabianicach" – powiedział PAP ks. Kłys.
W 1920 roku ówczesna tworzona dopiero diecezja łódzki liczyła pół miliona wiernych. Teraz jest ich półtora miliona w ponad 220 parafiach, gdzie pracuje ok. 600 duchownych.
We wtorek, w drugiej części zebrania w Pabianicach, biskupi rozmawiać będą m.in na temat projektu dokumentu o formacji kapłańskiej i problemów dotyczących rodziny.
Już w niedzielę w 15 kościołach na terenie archidiecezji łódzkiej odbyły się msze odprawiane przez biskupów uczestniczących w obradach KEP. To świątynie, które z okazji jubileuszu pełnić będą rolę kościołów stacyjnych, gdzie będzie można uzyskać odpust zupełny.
"Szesnastą celebrą była niedzielna msza w parafii pod wezwaniem św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi. Mszy przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz. Po zakończeniu liturgii kardynał poprowadził procesję z relikwiami patronki Łodzi, a następnie w łódzkiej archikatedrze ponowił akt zawierzenia kościoła łódzkiego miłosierdziu Bożemu" – relacjonował ksiądz Paweł Kłys. (PAP)
Autor: Hubert Bekrycht
hub/ joz/