Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpi ze specjalnym koncertem patriotycznym z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Transmisja z wydarzenia będzie dostępna 1 marca o godz. 18.30 na kanale YouTube i profilu zespołu na FB.
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony corocznie 1 marca od 2011 roku. Został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego.
Za pośrednictwem łączy internetowych publiczność będzie mogła wysłuchać w wykonaniu artystów z Koszęcina kolekcji najpiękniejszych pieśni patriotycznych, które w narodowej tradycji towarzyszą uroczystościom o charakterze wojskowym, rocznicom związanym z najważniejszymi wydarzeniami historycznymi polskiej historii oraz świętom państwowym.
Koncert rozpocznie popularna pieśń partyzancka "Rozszumiały się wierzby płaczące" w opracowaniu muzycznym Ireneusza Łojewskiego. W programie znajdą się także m.in. "Pieśń o Ojczyźnie" z muzyką twórcy i patrona zespołu Stanisława Hadyny i słowami Zdzisława Pyzika, Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego "My, Pierwsza Brygada" w oryginalnym opracowaniu muzycznym Stanisława Hadyny, "Hymn Armii Krajowej" opracowany na chór i orkiestrę Zespołu "Śląsk" przez Krzysztofa Dziewięckiego, "Jak długo w sercach naszych" oraz popularna pieśń wojskowa "Czerwone maki na Monte Cassino".
Wśród utworów dedykowanych Żołnierzom Wyklętym zabrzmią także najbardziej popularne pieśni okresu Powstania Warszawskiego, które Zespół "Śląsk" po raz pierwszy przygotował kilka lat temu z okazji uroczystości 70-lecia sformowania Batalionu AK "Zośka". W finale zabrzmi zaś pieśń "Boże, coś Polskę" oraz "Mazurek Dąbrowskiego".
Jak wskazuje rzeczniczka zespołu Agnieszka Kukuła, koncert jest wyrazem wielkiego szacunku wyrażonego muzyką i pieśnią, w podziękowaniu za bohaterstwo, niestrudzoną walkę dla Ojczyzny, ale przede wszystkim z wdzięczną pamięcią o tych, którzy oddali swoje życie dla wolnej Polski.
Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizuje katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. 1 marca 2021 r. o godz. 11.00 na cmentarzu komunalnym w Katowicach przy ul. Murckowskiej odbędzie się uroczystość w miejscu, w którym staraniem IPN powstaje kwatera grobów wojennych Żołnierzy Niezłomnych.
W jej centrum znajduje się pomnik "Gloria Victis", upamiętniający żołnierzy i członków powojennych organizacji niepodległościowych ofiar zbrodni sądowych reżimu komunistycznego. Po jego obu stronach będą powstawać groby, w których spoczną szczątki żołnierzy powojennego podziemia, odnalezione przez instytut w ramach prowadzonych prac poszukiwawczo-archeologicznych. W trakcie wydarzenia zaplanowano uroczyste poświęcenie i odsłonięcie pomnika, apel pamięci i odśpiewanie hymnu państwowego oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
O godz. 18.30 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach zostanie odprawiona msza święta w intencji Żołnierzy Niezłomnych.
Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w tym roku po raz jedenasty jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r.
Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ dki/