Religia

23.08.2017

Znaczek i banknot na 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

20-złotowy kolekcjonerski banknot NBP z okazji 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej 20-złotowy kolekcjonerski banknot NBP z okazji 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Upamiętniający 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej 20-złotowy kolekcjonerski banknot NBP trafił właśnie do obiegu. Poczta Polska przygotowała z kolei okolicznościowy znaczek. Oba zaprezentowano w środę podczas konferencji na Jasnej Górze.

Częstochowską ikonę koronami papieża Klemensa XI koronował biskup chełmski Krzysztof Szembek 8 września 1717 r. Było to pierwsze takie wydarzenie poza Rzymem. Główne obchody jubileuszowe odbędą się na Jasnej Górze w sobotę.

Z tej okazji Narodowy Bank Polski wydał kolekcjonerski banknot o wartości nominalnej 20 zł, który trafił już do obiegu.

Na przedniej stronie banknotu zostały ukazane korony ofiarowane przez papieża Klemensa XI (skradziono je w 1909 r.). Jak podali przedstawiciele NBP, pod koroną Jezusa na tle stylizowanych lilii andegaweńskich znajduje się monogram maryjny, jako jedno z zabezpieczeń banknotu tzw. recto-verso. Z kolei po prawej stronie widnieją stylizowane motywy wici roślinnej z barokowej ramy Cudownego Obrazu.

Znakiem wodnym jest herb pauliński przedstawiający kruka z bochenkiem chleba w dziobie oraz dwa lwy wspierające się o pień palmy. W górnym lewym rogu umieszczono motyw roślinny z antepedium ołtarza w kaplicy Matki Bożej, wykonanego z okazji koronacji.

Na odwrotnej stronie banknotu widać rycinę wydaną w Rzymie w 1717 r., przedstawiającą koronację Cudownego Obrazu Matki Bożej – iluminację sanktuarium i widok na ołtarz koronacyjny. Po lewej stronie widnieje plan klasztoru jasnogórskiego z obwarowaniem fortecznym, a poniżej lilia andegaweńska. Po prawej stronie znajduje się motyw roślinny z ramy obrazu i znak wodny – herb paulinów.

"Symbolika teologiczna i historyczna przedstawiona na banknocie podkreśla wyjątkową rolę, jaką Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej oraz szerzej kult maryjny, odegrał w dziejach polskiego narodu" – napisał w folderze emisyjnym kustosz zbiorów sztuki wotywnej Jasnej Góry o. Stanisław Jan Rudziński.

Zaprojektowany przez Justynę Kopecką banknot wyemitowany został w nakładzie do 55 tys. sztuk i można go kupić w cenie 60 zł. Jak wynika z danych NBP, to dziewiąty banknot kolekcjonerski.

Przypadające w tym roku 300-lecie koronacji upamiętni także Poczta Polska, wydając z tej okazji znaczek przedstawiający obraz Matki Bożej Częstochowskiej na białym tle. Jego autorką jest Marzanna Dąbrowska. Wartość znaczka to 2,60 zł; nakład: 240 tys. sztuk.

Jak podano podczas konferencji, 26 sierpnia Poczta Polska wprowadzi do obiegu okolicznościową emisję z kopertą FDC (Pierwszego Dnia Obiegu) i datownikiem.

Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się na Jasnej Górze w sobotę. Kulminacyjnym punktem będzie przedpołudniowa msza św. z udziałem władz kościelnych i państwowych. Przewodniczyć jej będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi prymas abp Wojciech Polak.

Na wieczór zaplanowano duże muzyczne widowisko, które patronatem objęła premier Beata Szydło.

Zgodnie z uchwałami Senatu oraz Sejmu, 2017 to Rok Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej.(PAP)

akp/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL