Uczniowie Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Słubicach (Lubuskie) jako pierwsi poznali bogatą historię zabytkowego cmentarza żydowskiego w tym mieście. Zwiedzenie nekropolii jest możliwe od początku czerwca br. – podaje społeczny opiekun zabytków pow. słubickiego Roland Semik.
Przez kilkanaście lat słubicki kirkut pozostawał zamknięty dla ruchu turystycznego. Niedawno będąca właścicielem terenu Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie zawarła umowę wolontariacką ze społecznym opiekunem zabytków pow. słubickiego, który organizuje bezpłatnie zwiedzanie nekropolii.
W ubiegłym tygodniu okazję tę postanowili wykorzystać uczniowie niepublicznego ogólniaka działającego przy Collegium Polonicum w Słubicach. Grupa młodzieży pod opieką dyrektora szkoły i społecznego opiekuna kirkutu udała się na historyczny spacer z okolic mostu na Odrze.
„Po drodze uczniowie poznawali tajemnice lokalnej historii i wygłaszali przygotowane przez siebie krótkie referaty, m.in. o dawnych zakładach pracy w Słubicach, nieistniejącej już linii tramwajowej, kościele NMP Królowej Polski (dawnym domu strzeleckim), czy zabytkowym stadionie przy ul. Sportowej” – powiedział Semik.
Zwieńczeniem spaceru było odwiedzenie cmentarza żydowskiego, wzmiankowanego po raz pierwszy w dokumencie z 2 lipca 1399 r., jednak założonego jeszcze wcześniej.
Uczniowie zobaczyli m.in. relikty wyburzonego Gościńca Staropolskiego, macewy trzech najważniejszych rabinów Frankfurtu nad Odrą, a byli nimi: Mendel von Podheiz, Josef Teomim i Jehuda Margaliot. Młodzież obejrzała też fundamenty domu ogrodnika Otto Billerbecka czy lapidarium macew z XVIII i XIX w.
Osoby zainteresowane bezpłatnym zwiedzaniem cmentarza żydowskiego w Słubicach mogą kontaktować się bezpośrednio z wolontariuszem FODŻ pod adresem email: roland.semik@gmail.com.
Cmentarz żydowski, pierwotnie w Kunowicach, potem przez kilka stuleci na prawobrzeżnym przedmieściu Frankfurtu nad Odrą - Dammvorstadt i wreszcie od 1945 r. na terenie Słubic to historyczna nekropolia z XIII w., na której prawdopodobnie spoczywają Żydzi pamiętający lokację miasta w 1253 r. Najstarsza wzmianka o kirkucie pochodzi z 2 lipca 1399 r., a ostatni oficjalny pochówek odbył się na nim 11 grudnia 1944 r.
Jesienią 2013 r. decyzją Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków słubicki kirkut został wpisany do rejestru zabytków woj. lubuskiego.
Lubuska Fundacja Judaica w Zielonej Górze ubiega się właśnie o dotację lubuskiego konserwatora zabytków na wykonanie ulotek promocyjnych o cmentarzu żydowskim w Słubicach. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ dki/