8 maja przypada 75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do wspólnego tworzenia wirtualnej wystawy pamiątek z okresu Powstania Warszawskiego, okupacji, a także przedwojennej Warszawy.
W czasie pandemii, gdy instytucje kultury mają ograniczone możliwości prezentowania swoich zbiorów „na żywo”, Muzeum apeluje o przesyłanie zdjęć i opisów pamiątek – „niemych świadków historii”, które znajdują się w naszych domach. Przedmioty, zdjęcia, dokumenty zostaną zaprezentowane w internecie, a w przyszłości, gdy bezpiecznie będzie można zwiedzać Muzeum, również na ekspozycji czasowej w budynku przy ul. Grzybowskiej 79.
W lipcu 2017 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego została otwarta wystawa „1000 pamiątek” prezentująca najciekawsze eksponaty z muzealnych zbiorów. Ekspozycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i niejednokrotnie Muzeum dostawało prośby o jej wznowienie.
Teraz, gdy Muzeum jest zamknięte dla zwiedzających, nie ma możliwości zorganizowania tradycyjnej wystawy. MWP zdaje sobie równocześnie sprawę, że wiele osób wciąż w swoich zbiorach posiada cenne pamiątki, których nie zdecydowało się przekazać do żadnego z muzeów.
Na swoim fanpage’u Muzeum Powstania Warszawskiego będzie prezentować przesłane zdjęcia i historie najcenniejszych pamiątek związanych z Powstaniem Warszawskim, okupacją oraz przedwojenną Warszawą. Jednocześnie oferuje wirtualną opiekę nad tymi zbiorami – w Muzeum pracuje wielu ekspertów specjalizujących się w dziedzinie Powstania Warszawskiego i II wojny światowej, którzy chętnie pomogą w identyfikacji pamiątek i uzupełnią informacje na ich temat.
Jak zgłosić pamiątkę:
• zrób kilka zdjęć pamiątki
• napisz, jeśli wiesz, do kogo należała i jakie były jej losy
• wyślij historię i zdjęcia na adres: 1000pamiatek@1944.pl
• dołącz pytanie, jeśli chcesz skorzystać z porad muzealnych ekspertów
Źródło: Muzeum Powstania Warrszawskiego