10.02.2017–28.02.2017
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz piąty organizuje akcję upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim. Jak co roku, 19 kwietnia kilkuset wolontariuszy przekaże warszawiakom żółte żonkile - symbol pamięci o zrywie. Zgłoszenia wolontariuszy są przyjmowane do 28 lutego.
„Udział w akcji Żonkile daje mi ogromną satysfakcję. Uczestniczenie w wydarzeniu, które z roku na rok ma coraz większy zasięg jest czymś z czego jestem dumna. Jest to nieprawdopodobnie duża dawka pozytywnych emocji” – mówi Iwona Gawryszewska, wolontariuszka akcji Żonkile od 2013 roku.
W ubiegłych latach dzięki wolontariuszom żółty kwiat - symbol nosiło na ubraniach 200 tysięcy osób w Polsce i za granicą. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu dzięki Markowi Edelmanowi, który co roku w rocznicę powstania składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet tych żółtych kwiatów.
Muzeum zaprasza do udziału w akcji również szkoły, biblioteki i instytucje w całej Polsce.
Muzeum POLIN poszukuje do udziału w akcji osoby, które ukończyły 14. rok życia. Wystarczy wypełnić formularz i wysłać go na adres wolontariusz@polin.pl. Zgłoszenia można przesyłać do 28 lutego.
Szczegółowe informacje dotyczące wolontariatu są dostępne na stronie Muzeum POLIN.
W ubiegłym roku do akcji Żonkile przyłączyło się około tysiąca osób w różnym wieku, z różnych środowisk i o różnych zainteresowaniach. 19 kwietnia 2016 roku wolontariusze rozdali aż 60 tysięcy symbolicznych papierowych kwiatów. W tym roku Muzeum POLIN planuje rozdać aż 100 tysięcy żonkili w samej Warszawie.
Od kilku lat polskie szkoły, biblioteki oraz instytucje edukacyjne włączają się do akcji Żonkile. Nauczyciele i przedstawiciele współpracujących instytucji będą mieli do dyspozycji specjalne materiały dydaktyczne.
Edukatorzy Muzeum POLIN zapraszają również do korzystania z filmu "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943" jako narzędzia edukacyjnego.
Historię Marka Edelmana można także zgłębić za pomocą multiplatformy „Żydowska Warszawa” dostępnej pod adresem http://warsze.polin.pl/pl, gdzie znajduje się m.in. komiks wyjaśniający skąd pochodzą żonkile oraz szczegółowy opis wydarzeń z 1943 r.
Kto może zostać wolontariuszem?
Muzeum zaprasza zaangażowane osoby, które ukończyły 14. rok życia, są dobrze zorganizowane, odpowiedzialne i kreatywne. POLIN szuka osób komunikatywnych, którzy potrafią pracować w grupie. Dodatkowym atutem będzie znajomość języków obcych i zainteresowanie historią najnowszą.
Osoby, które wezmą udział w tegorocznej edycji akcji Żonkile, będą miały okazję zwiedzić wystawę stałą Muzeum POLIN, uczestniczyć w warsztatach komunikacyjnych i spotkaniach ze świadkami historii, a także poznać historię warszawskiego getta. Każdy otrzyma certyfikat potwierdzający uczestnictwo w wolontariacie.
Źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN