24 sierpnia 2012 r. przypadła 70 rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionych Czesława Jóźwiaka, Edwarda Kaźmierskiego, Franciszka Kęsego, Edwarda Klinika, Jarogniewa Wojciechowskiego. Byli wychowankami oratorium salezjańskiego na ul. Wronieckiej w Poznaniu. W 1999 r. zostali oni ogłoszeni błogosławionymi przez Jana Pawła II.
W tegorocznych uroczystościach w Dreźnie, gdzie chłopcy zostali zgilotynowani 24 sierpnia 1942 r., wzięły udział delegacje różnych środowisk salezjańskich z Piły, Poznania oraz Wrocławia oraz przedstawiciele rodzin błogosławionych męczenników. W historiografii i hagiografii zwykło się ich określać mianem „Poznańskiej Piątki”. Ich historia jest piękna i tragiczna zarazem, podobnie jak wielu innych młodych ludzi, którzy podczas ostatniej wojny stanęli do walki o wolną ojczyznę. Już jesienią 1939 r. „Piątka” zaangażowała się w działalność konspiracyjną w Narodowej Organizacji Bojowej w swoim rodzinnym mieście. Podejrzewani przez gestapo o przynależność do tajnej organizacji politycznej, zostali aresztowani w dniach 21 i 23 września 1940 roku, a potem więzieni w kolejno w Poznaniu (m.in. Fort VII), Wronkach, Berlinie, Zwickau i ostatecznie trafili do Drezna, gdzie wykonano na nich wyrok śmierci przez zgilotynowanie. Podczas uwięzienia dali świadectwo chrześcijańskiej wiary, nie tylko nie upadając na duchu, ale także pocieszając innych współwięźniów. Przed samym wykonaniem wyroku napisali wzruszające listy do swoich krewnych, w których zapewniają ich o pamięci w niebie. Wielokrotnie były one później publikowane w wielu periodykach jako listy spod gilotyny.
W związku z okrągłą rocznicą śmierci naszych bohaterów chcielibyśmy upamiętnić ich postaci w mieście, w którym się urodzili, wzrastali i w którym włączyli się w walkę o wolną Polskę, płacąc za swoje zaangażowanie największą cenę.
Główne uroczystości ku czci „Poznańskiej Piątki” zostały wkomponowane w akcję „Zapal znicz Pamięci” organizowaną corocznie przez Instytut Pamięci Narodowej – w tym roku 21 października.
Program uroczystości ku czci „Poznańskiej Piątki”:
godz. 12. - msza św. w kościele pw. Wspomożycielki Wiernych przy ul. Wronieckej, gdzie przed wojną działało salezjańskie oratorium; po mszy prezentacja najnowszej książki o oratorianach wydanej nakładem IPN i Salezjańskiego Stowarzyszenia Wychowania Młodzieży.
godz. 14 - zapraszamy kibiców Lecha pod stadion miejski, skąd w zwartej grupie udamy się na Fort VII.
godz. 15 - Fort VII „Apel Pamięci bł. Poznańskiej Piątki”, współorganizowany przez wiele patriotycznych środowisk. Na Apel zabieramy flagi narodowe oraz znicze.
(IPN)