W czwartek, 18 grudnia, o godz. 18 w stołecznym kinie Iluzjon (ul. Narbutta 50) odbędzie się pokaz dokumentów austriackich z muzyką na żywo w ramach przeglądu filmów „Wielka Wojna – 100. rocznica wybuchu” organizowanego przez Filmotekę Narodową i Muzeum Historii Polski.
Seans z muzyką na żywo w wykonaniu Andrzej Seroczyńskiego.
Bilety – 17 zł.
W czwartek będzie można obejrzeć film „Bohaterska walka na lodzie i w śniegu” z 1917 r. To dwuczęściowy dokument pokazujący w imponujących obrazach górską wojnę między oddziałami niemieckimi i włoskimi.
Zostanie też pokazany „Wiedeń w czasie wojny” z 1916 r. Pierwszy film fabularny koprodukcji Sascha-Messter ukazuje codzienne życie wiedeńczyków w czasie wojny. Fabuła filmu jest realistyczna, zgodna z duchem czasu, nosi ślady przeżyć odnoszących się do najpiękniejszych doznań poetyckich. Film pozwala również widzowi spojrzeć na to, co się dzieje na froncie. Główny wątek daleki jest jednak od konkretnych wydarzeń historycznych. Jego bohaterem jest plutonowy Ferdinand Wamperl, który nawiązuje romans z trzema damami jednocześnie, wraca z wojny odznaczony medalem i ostatecznie poślubia jedną z kobiet. Film „Wiedeń w czasie wojny” prezentuje ówczesny obraz codziennego życia w Wiedniu, przedstawia sceny wojenne i charakterystyczne typy jowialnych i pełnych poczucia humoru mieszkańców Wiednia. Sceny filmu mają swoje źródło w życiu codziennym i skonstruowane są tak naturalnie, że widz ma wrażenie, że spogląda na znajome osoby i miejsca. To, co wyraźnie promieniuje z tych obrazów, to miłość wiedeńczyków do ojczyzny, ich jowialność i pogoda ducha, która nie opuszcza ich w żadnej sytuacji życiowej.
Źródło: Muzeum Historii Polski