23.05.2018
W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi zaprasza na spotkanie z cyklu "Plus czy Minus - konfrontacje historyczne" zatytułowane "Wszystkie twarze cenzury – Dyskusja o książce Błażeja Torańskiego +Knebel. Cenzura w PRL-u+”. Spotkanie odbędzie się 23 maja (środa), godz. 18.00, w siedzibie głównej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi (ul. Gdańska 13).
Największym zwycięstwem cenzury PRL-u było wmówienie zainteresowanym, że właściwie nie istnieje – choć przenikała wszystkie aspekty życia. Prof. Zbigniew Romek ujawnia, że cenzorzy znali prawdę o Katyniu „od zawsze”. Zostali wyedukowani do oceny treści pod kątem poszukiwania aluzji. „Gdyby nie było cenzorów, – zapewnia Grzegorz Królikiewicz – nie doszedłbym do żadnych rezultatów! Oni, durnie, nawet nie wiedzieli, jak krzepią mnie swoją obecnością”.
Poeta, Ernest Bryll, zmieniał tekst w śpiewogrze „Po górach, po chmurach” żeby udobruchać Gomułkę, rzucającego kałamarzami w urzędników. Powodem był donos sugerujący, że monolog diabła jest aluzją do jego osoby.
Cenzura potrafiła wychwycić kolizję seksuologii z polityką. Zbigniewowi Lwu-Starowiczowi zdjęto artykuł pod tytułem „Miłość francuska” z uwagi na wizytę w Polsce prezydenta Francji Charlesa de Gaulle’a.
Krakowski cenzor wspomina, jak udało mu się wywieźć na Zachód i opublikować tajne zapisy oraz instrukcje dla cenzorów. Dyrektor opolskiej delegatury Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk opowiada o próbach pogodzenia wiary w Boga i pracy dla komunistycznego systemu.
21 rozmówców Błażeja Torańskiego: dziennikarzy, reżyserów, grafików, kompozytorów i estradowców odsłania kulisy swoich kontaktów z cenzurą. Ujawniają mechanizmy, dzięki którym władza potrafiła skutecznie zmusić twórców do trudnych ustępstw, a wielu nawet do współpracy.
Gość:
* Błażej Torański (autor książki „Knebel. Cenzura w PRL-u”, dziennikarz i publicysta, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, były działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich).
Prowadzenie:
* dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta, Muzeum Historii Polski, współpracownik Domu Literatury w Łodzi i Muzeum Tradycji Niepodległościowych).
Patronat merytoryczny: Muzeum Historii Polski
Spotkanie patronatem medialnym objął m.in. portal dzieje.pl.
Źródło: MHP