PRL

04.06.2018

Debata o „czarnych kartach” i gangach późnych lat PRL

06.06.2018 Okładka książki „Brudne wspólnoty. Przestępczość zorganizowana w PRL w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku" Okładka książki „Brudne wspólnoty. Przestępczość zorganizowana w PRL w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku"

6 czerwca (środa) o godz. 17.00 w siedzibie Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się dyskusja o najnowszej książce Oddziału IPN w Gdańsku pt. „Brudne wspólnoty. Przestępczość zorganizowana w PRL w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku".

W dyskusji wezmą udział dwaj redaktorzy naukowi i współautorzy publikacji: dr Karol Nawrocki (dyrektor Muzeum II Wojny Światowej) i dr Daniel Wicenty (naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku), a także prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Informacja o książce"

"Brudne wspólnoty. Przestępczość zorganizowana w PRL w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku", red. Karol Nawrocki, Daniel Wicenty, Gdańsk – Warszawa 2018.

W przestępczych interesach „brudne wspólnoty” łączyły pospolitych złodziei i oszustów nie tylko z półświatkiem, lecz także z funkcjonariuszami SB, milicjantami, wojskowymi, partyjnymi aparatczykami oraz peerelowskimi „białymi kołnierzykami”: urzędnikami administracji państwowej, dyrektorami przedsiębiorstw, pracownikami central handlu zagranicznego i polonijnymi biznesmenami. Obserwujemy tu zjawisko symbiozy „milicjantów i złodziei”, fikcyjne działania operacyjne oraz zadziwiające przypadki koncesjonowanego kapitalizmu.

Książka "Brudne wspólnoty..." zawiera teksty autorstwa historyków, socjologów, kryminologów, prawników i medioznawców – studia empiryczne i syntezy, a także analizy teoretycznoprawne oraz medio- i kulturoznawcze.

Publikację uzupełnia stenogram dyskusji z udziałem dziennikarzy śledczych Cezarego Gmyza i Jerzego Jachowicza oraz historyka Karola Nawrockiego, która odbyła się w ramach konferencji „Gangsterzy z PRL” zorganizowanej przez gdański IPN w kwietniu 2016 r.
 

Źródło: IPN

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL