Polska po 1989 roku

21.06.2018

Dyskusja „Kto wygrał w roku 1989? Społeczeństwo i elity polityczne wobec Solidarności i końca komunizmu"

21.06.2018 Źródło: Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego Źródło: Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego

Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego zaprasza na dyskusję „Kto wygrał w roku 1989? Społeczeństwo i elity polityczne wobec Solidarności i końca komunizmu". Spotkanie odbędzie się w czwartek, 21 czerwca, o godzinie 18:00 w siedzibie Ośrodka przy ul. Foksal 17.

Będzie to pierwsze spotkanie z cyklu „Pamięć 2018. Polacy o swojej historii”. Punktem wyjścia do dyskusji będą wyniki badań pamięci historycznej Polaków przeprowadzone w maju 2018 dla Instytutu Solidarności i Męstwa.

W dyskusji wezmą udział:

Dr Elżbieta Ciżewska - Martyńska – socjolog, historyk idei, UW. Autorka prac poświęconych republikańskiej interpretacji Solidarności, m.in. książki „Filozofia publiczna Solidarności”. 

Prof. Antoni Dudek – historyk, politolog, UKSW. Znawca politycznych dziejów III RP i przekształceń w obozie postsolidarnościowym. Autor m.in. książki „Reglamentowana rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988–1990”.

Prof. Piotr Kwiatkowski – socjolog, APS. Bada postrzeganie przeszłości przez Polaków. Autor publikacji „Pamięć zbiorowa społeczeństwa polskiego w okresie transformacji”.

Dr Adam Mielczarek – socjolog, UJ. Zajmuje się zagadnieniami tradycji ruchu „Solidarności”. Autor pracy „Śpiący rycerze. Szeregowi działacze warszawskiego podziemia wydawniczego lat 80”.

Moderatorem dyskusji będzie Mateusz Fałkowski.

Spotkanie będzie okazją do zadania wielu ważnych pytań o to co wydarzyło się w czerwcu 1989 i o konsekwencje tych wydarzeń. Solidarność, wielki ruch społeczny, który w roku 1980 objął swym zasięgiem w zasadzie całe społeczeństwo, wytworzył ważne więzi społeczne i przyczynił się do istotnych zmian społeczno-politycznych. Jednak czy to właśnie ruch społeczny wygrał w roku 1989? Czy zwycięzcami były elity czy szeregowi działacze? Jak w ciągu trzech dekad zmieniało się społeczne postrzeganie roku 1989? Co stało się z energią społeczną widoczną w NSZZ Solidarność w roku 1980, ale także w lokalnie tworzonych Komitetach Obywatelskich w roku 1989? Co stało się ze społecznymi więziami po roku 1989? Jak politycy rywalizowali o symbol i dziedzictwo Solidarności? Co stało się ze zbiorową pamięcią o ruchu społecznym i o roku 1989?

Źródło: Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL