21.06.2018
Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego zaprasza na dyskusję „Kto wygrał w roku 1989? Społeczeństwo i elity polityczne wobec Solidarności i końca komunizmu". Spotkanie odbędzie się w czwartek, 21 czerwca, o godzinie 18:00 w siedzibie Ośrodka przy ul. Foksal 17.
Będzie to pierwsze spotkanie z cyklu „Pamięć 2018. Polacy o swojej historii”. Punktem wyjścia do dyskusji będą wyniki badań pamięci historycznej Polaków przeprowadzone w maju 2018 dla Instytutu Solidarności i Męstwa.
W dyskusji wezmą udział:
Dr Elżbieta Ciżewska - Martyńska – socjolog, historyk idei, UW. Autorka prac poświęconych republikańskiej interpretacji Solidarności, m.in. książki „Filozofia publiczna Solidarności”.
Prof. Antoni Dudek – historyk, politolog, UKSW. Znawca politycznych dziejów III RP i przekształceń w obozie postsolidarnościowym. Autor m.in. książki „Reglamentowana rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988–1990”.
Prof. Piotr Kwiatkowski – socjolog, APS. Bada postrzeganie przeszłości przez Polaków. Autor publikacji „Pamięć zbiorowa społeczeństwa polskiego w okresie transformacji”.
Dr Adam Mielczarek – socjolog, UJ. Zajmuje się zagadnieniami tradycji ruchu „Solidarności”. Autor pracy „Śpiący rycerze. Szeregowi działacze warszawskiego podziemia wydawniczego lat 80”.
Moderatorem dyskusji będzie Mateusz Fałkowski.
Spotkanie będzie okazją do zadania wielu ważnych pytań o to co wydarzyło się w czerwcu 1989 i o konsekwencje tych wydarzeń. Solidarność, wielki ruch społeczny, który w roku 1980 objął swym zasięgiem w zasadzie całe społeczeństwo, wytworzył ważne więzi społeczne i przyczynił się do istotnych zmian społeczno-politycznych. Jednak czy to właśnie ruch społeczny wygrał w roku 1989? Czy zwycięzcami były elity czy szeregowi działacze? Jak w ciągu trzech dekad zmieniało się społeczne postrzeganie roku 1989? Co stało się z energią społeczną widoczną w NSZZ Solidarność w roku 1980, ale także w lokalnie tworzonych Komitetach Obywatelskich w roku 1989? Co stało się ze społecznymi więziami po roku 1989? Jak politycy rywalizowali o symbol i dziedzictwo Solidarności? Co stało się ze zbiorową pamięcią o ruchu społecznym i o roku 1989?
Źródło: Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego