06.12.2019
Krzysztof Jasiński, Jerzy Korpanty, Mirosław Giza i Grzegorz Ciepły rozmawiać będą w najbliższy piątek (6 grudnia) o nieopublikowanym za życia Carla Gustava Junga dziele pt. „Czerwona księga”.
Jak podają organizatorzy spotkania, lektura "Czerwonej księgi" jest jak zwiedzanie nieznanego miejsca kultu. Aby zrozumieć tekst Carla Gustava Junga – poznać i posłuchać tworów jego nieświadomości – trzeba samotności, ciszy, skupionego wysiłku. Jung odkrywa na nowo swoją duszę, wyobcowaną, podczas gdy „służył duchowi czasu”. Podejmuje szereg przygód i poznaje między innymi Eliasza, Salome, węża i Diabła. Praktykując „aktywną wyobraźnię”, Jung wywołuje postacie, z którymi się kontaktował i rozmawiał. Uważał, że sny stanowią „gorszy wyraz treści nieświadomości”, ponieważ we śnie istnieje mniejsze napięcie.
"Czerwona księga" wiernie rejestruje wizje, które Jung prywatnie zapisywał w swoich „Czarnych Książkach”, dodając komentarze i malując to, co widział w swych snach na jawie, aby zachęcić czytelników do „zrozumienia psychologicznej natury symbolizmu” i wezwać ich do „nowego sposobu wejrzenia we własne dusze”.
"Czerwona księga" to najważniejsza, nieopublikowana za życia autora książka w historii psychologii!
Spotkanie odbędzie się w piątek 6 grudnia o godzinie 16:00 w Krakowskim Teatrze Scena Stu (Kraków Aleja Krasińskiego 16).
Źródło: MHP