Kultura i sztuka po 1989 roku

05.12.2019

Dyskusja o „Czerwonej księdze” Carla Gustava Junga

06.12.2019 "Czerwona księga" Carla Gustava Junga - spotkanie "Czerwona księga" Carla Gustava Junga - spotkanie

Krzysztof Jasiński, Jerzy Korpanty, Mirosław Giza i Grzegorz Ciepły rozmawiać będą w najbliższy piątek (6 grudnia) o nieopublikowanym za życia Carla Gustava Junga dziele pt. „Czerwona księga”.

Jak podają organizatorzy spotkania, lektura "Czerwonej księgi" jest jak zwiedzanie nieznanego miejsca kultu. Aby zrozumieć tekst Carla Gustava Junga – poznać i posłuchać tworów jego nieświadomości – trzeba samotności, ciszy, skupionego wysiłku. Jung odkrywa na nowo swoją duszę, wyobcowaną, podczas gdy „służył duchowi czasu”. Podejmuje szereg przygód i poznaje między innymi Eliasza, Salome, węża i Diabła. Praktykując „aktywną wyobraźnię”, Jung wywołuje postacie, z którymi się kontaktował i rozmawiał. Uważał, że sny stanowią „gorszy wyraz treści nieświadomości”, ponieważ we śnie istnieje mniejsze napięcie.

"Czerwona księga"  wiernie rejestruje wizje, które Jung prywatnie zapisywał w swoich „Czarnych Książkach”, dodając komentarze i malując to, co widział w swych snach na jawie, aby zachęcić czytelników do „zrozumienia psychologicznej natury symbolizmu” i wezwać ich do „nowego sposobu wejrzenia we własne dusze”.

"Czerwona księga" to najważniejsza, nieopublikowana za życia autora książka w historii psychologii! 

Spotkanie odbędzie się w piątek 6 grudnia o godzinie 16:00 w Krakowskim Teatrze Scena Stu (Kraków Aleja Krasińskiego 16).

Źródło: MHP

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL