XIX wiek

18.03.2019

Dyskusja o książce: „Drogi do niepodległości. Reminiscencje popowstaniowe”

21.03.2019 Źródło: MHP Źródło: MHP

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi odbędzie się spotkanie pt. Pamięć Powstania Styczniowego – dyskusja o książce „Drogi do niepodległości. Reminiscencje popowstaniowe”. Dyskusja odbędzie się 21 marca 2019 r. (czwartek) o godz. 18:00 w siedzibie głównej Muzeum przy ul. Gdańskiej 13. Wstęp wolny.

Jaki wpływ miało Powstanie Styczniowe na treści i kształt polskiego dziedzictwa kulturowego? Co z tych ważnych, bolesnych i dramatycznych wydarzeń lat 1863-1864 przetrwało do czasów współczesnych? Czy Powstanie Styczniowe obecnie jest już tylko domeną historyków? Powodem do ponownego zastanowienia się nad tymi zagadnieniami przynosi książka „Drogi do niepodległości Reminiscencje popowstaniowe”, która w tym roku ukazała się nakładem Muzeum Historii Polski i wydawnictwa Neriton.

Publikacja składa się z dziesięciu studiów i artykułów przygotowanych przez najwybitniejszych specjalistów w kraju z zakresu dziewiętnastowiecznych zagadnień dotyczącej historii politycznej i społecznej w Polsce. Poruszają tematy międzynarodowego znaczenia sprawy polskiej w drugiej połowie XIX stulecia, genezy powstania styczniowego, popowstaniowej irredenty, postaw społeczeństwa polskiego pomiędzy powstaniem styczniowym i ożywieniem społeczno-politycznym na ziemiach polskich na przełomie XIX i XX wieku oraz popowstaniowe reminiscencje z okresu II Rzeczypospolitej i PRL.

Uczestnicy dyskusji:
•    prof. Radosław Żurawski vel Grajewski (historyk, Katedra Historii Powszechnej Najnowszej UŁ).
•    prof. Małgorzata Gmurczyk-Wrońska (historyczka, Instytutu Historii PAN, wydawnictwo Neriton).

Prowadzenie:
•    dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta, Muzeum Historii Polski).

Źródło: MHP

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL