Budowa niepodległego państwa

10.12.2018

Dyskusja o książkach „Piłsudski (nie)znany” i „Filozofia Piłsudskiego”

12.12.2018 „Piłsudski (nie)znany” „Piłsudski (nie)znany”

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi 12 grudnia odbędzie się dyskusja pt. Piłsudski: prawda i mit – dyskusja o książkach :„Piłsudski (nie)znany” i „Filozofia Piłsudskiego”. Jest to kolejne już wydarzenie z cyklu „Plus czy Minus − konfrontacje historyczne”, nad którym patronat objęło Muzeum Historii Polski.

„Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura” jest pokłosiem debat, które przeprowadził historyk Mikołaj Mirowski w Domu Literatury i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi jesienią 2017 roku. Do książki dołączono płyty DVD z serialem Andrzeja Trzos-Rastawieckiego „Marszałek Piłsudski”. Oprócz zapisu ośmiu debat – poświęconych socjalizmowi, bitwie warszawskiej, polityce zagranicznej, zamachowi majowemu, spadkobiercom Marszałka, konfliktowi Piłsudskiego z Dmowskim, a także obrazowi Marszałka w literaturze i popkulturze – w pracy znajdziemy wywiad z reżyserem serialu oraz dwa artykuły rozwijające poruszane wcześniej tematy. Książka jest drugim tomem wydanym w tym roku w nowym cyklu Muzeum Historii Polski „Wokół Niepodległej”.

„Filozofia Piłsudskiego” filozofa Pawła Rzewuskiego – to esej, mający ambicje historyczno-interpretacyjne. Jak pisał w recenzji na portalu dzieje.pl Michał Przepreski: „Opierając się na dziełach Marszałka, bogatej gamie lektur filozoficznych i nieoczywistych odwołań do tradycji europejskiej i polskiej, autor stawia nowe pytania. Powraca także do pytań dobrze znanych, ale wciąż frapujących. Jaki wpływ na Piłsudskiego miała filozofia antyczna, a jaki renesansowa? Czy w jego myśli i czynie politycznym więcej jest Platona, czy raczej Machiavellego? Jak Piłsudski rozumiał etos szlachecki i jak wpływało to na jego pojmowanie polityki? W końcu – czy spór Piłsudskiego i Dmowskiego o kształt polskości pozostaje aktualny?”.

Dyskusja o tych dwóch książkach pozwoli raz jeszcze spojrzeć krytycznie na dorobek Piłsudskiego. Ile w jego dokonaniach było geniuszu, pracy, determinacji, a ile szczęścia? Jak ewoluowały jego poglądy? Jak oddzielić realne zasługi Piłsudskiego od legendy, którą świadomie kreował?

Rozmawiać będą:

Mikołaj Mirowski – historyk, publicysta, Muzeum Historii Polski, autor rozmów przeprowadzonych w książce „Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura

Paweł Rzewuski – filozof i historyk. Doktorant w Instytutu Filozoficznego Uniwersytetu Warszawskiego. Autor książki „Filozofia Piłsudskiego”

Sebastian Adamkiewicz – historyk, pracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik portalu histmag.org.

Dyskusja odbędzie się 12 grudnia 2018 r. (środa) o godz. 18:00 w siedzibie głównej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przy ul. Gdańskiej 13. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Patronat merytoryczny: Muzeum Historii Polski.

Patronat medialny: Dzieje.pl, Dom Literatury w Łodzi, TVP Kultura, TVP S.A. Oddział w Łodzi, Radio Łódź, Dziennik Łódzki, Gazeta Trybunalska, Obserwator Międzynarodowy, Histmag.org.

Źródło: MHP

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL