Galeria "Las", przedstawiająca legendę o przybyciu Żydów na ziemie polskie w średniowieczu to jedna z atrakcji Dnia Polin, na który 6 września zaprasza Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Uroczyste otwarcie wszystkich galerii - 28 października.
"W słowie Polin mieści się fundamentalna idea tego muzeum: łączy to, co polskie z tym, co żydowskie i wiąże się z przepiękną legendą, która mówi o przybyciu Żydów do Polski w średniowieczu, gdy byli prześladowani w Europie Zachodniej, a tutaj właśnie znaleźli miejsce schronienia" - mówił w czwartek dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich prof. Dariusz Stola.
Dzień Polin, który muzealnicy przygotowali na 6 września, nawiązuje do legendy o tej samej nazwie. Podania głoszą, że przybywający na ziemie polskie Żydzi usłyszeli ptaki, które świergotały: "Po-lin! Po-lin!". Po hebrajsku i w języku jidysz oznacza ono "Polska", ale również "tutaj odpoczniesz". Żydzi uznali to za znak od Boga, że odkryli dla siebie miejsce, gdzie można osiedlić się i rozwijać żydowską duchowość, kulturę i naukę.
Dyrektor, który przedstawił zmodyfikowane logo muzeum (to znak z połączonych liter "p" - jednej z alfabetu łacińskiego i jednej z alfabetu hebrajskiego) wyraził także nadzieję, że słowo Polin będzie na stałe kojarzone z muzeum, a także zastępujące jego nazwę. Chodzi o to - jak tłumaczył Stola - by można było używać nazwy "Muzeum Polin", tak by każdy wiedział, że to Muzeum Historii Żydów Polskich.
Główną atrakcją Dnia Polin będzie możliwość obejrzenia galerii "Las", która ma być zaproszeniem do muzealnej wędrówki po 1000-letnich dziejach polskich Żydów. To jedyna galeria, która nie jest twardo osadzona w faktach historycznych. W "Lesie" widzowie poznają legendy o przybyciu i osiedleniu się Żydów w "kraju Mieszka". "Galeria +Las+ to przedsmak tego, co widzowie będą mogli oglądać od 28 października. Świetnie pokazuje rolę multimediów w naszym muzeum, które ma ich chyba najwięcej w całej Europie, a na pewno w Europie Środkowo-Wschodniej" - powiedział Stola.
Główną atrakcją Dnia Polin będzie możliwość obejrzenia galerii "Las", która ma być zaproszeniem do muzealnej wędrówki po 1000-letnich dziejach polskich Żydów. To jedyna galeria, która nie jest twardo osadzona w faktach historycznych. W "Lesie" widzowie poznają legendy o przybyciu i osiedleniu się Żydów w "kraju Mieszka".
Inne atrakcje Dnia Polin to "Żydowskie opowieści początków", czyli warsztaty ze sztuki opowiadania. "Naucz się opowiadać historie, by zapierało dech słuchaczom!" - zachęca muzeum. Zapewnia też, że uczestnicy warsztatów będą mogli zrekonstruować "podstawowe motywy, obrazy, sensy legend żydowskich mówiących o początkach żydowskiej obecności na ziemiach polskich".
Goście muzeum będą mogli wziąć udział w warsztacie projektowania typograficznego i kaligrafii, m.in. dotyczącym słowa Polin (słowo to - czcionką łacińską, jak i czcionką hebrajską - wypisane jest w dziesiątkach tysięcy razy na szklanych panelach pokrywających fasadę muzeum). Każdy, kto będzie zainteresowany naukowym wyjaśnieniem legendy Polin będzie mógł wysłuchać wykładu prof. Barbary Kirshenblatt-Gimblett, która przedstawi różne wersje legendy, obecne także w kulturze żydowskiej w innych krajach. Ponadto muzeum zaprasza na rodzinne warsztaty teatralne i ilustratorskie oraz na wspólne tworzenie przymuzealnej rabaty.
Podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami muzeum przedstawiło również swoje najnowsze przedsięwzięcie - platformę internetową "Historie Polin / "Stories of Polin", na której będą zbierane relacje ludzi z całego świata o ich związkach i spotkaniach z kulturą żydowską. Platforma działa na stronie www.storiesofpolin.com.
Uroczyste otwarcie wystawy głównej, które będzie także oficjalnym zainaugurowaniem działalności Muzeum Historii Żydów Polskich jako całości, zaplanowano na 28 października.
Inauguracji - jak już wcześniej informowała PAP - towarzyszyć będzie kilkudniowy program, zaplanowano m.in. przedpremierowe zwiedzanie wystawy dla gości z zagranicy, w tym środowisk żydowskich, uroczysty koncert w Teatrze Wielkim, a także koncert dla mieszkańców Warszawy przy budynku muzeum. Z utworem skomponowanym na tę okazję wystąpi Tomasz Stańko. Po tym koncercie wystawa główna będzie otwarta dla wszystkich gości, również - jak zapowiadają muzealnicy - w nocy. Obowiązywać będzie rezerwację online, którą muzeum uruchomi kilka tygodni przed 28 października.
Wśród gości inauguracji będą prezydent Bronisław Komorowski, minister kultury Małgorzata Omilanowska i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W uroczystym otwarciu wezmą udział także przedstawiciele społeczności żydowskiej w Polsce, m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, a także darczyńcy i fundatorzy muzeum.
O uroczystej inauguracji Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie dowiedzą się także mieszkańcy Izraela. Na jednej z głównych alej stolicy tego kraju - Tel Awiwu będzie można obejrzeć wystawę plenerową przedstawiającą muzeum. Planowany jest także uroczysty koncert, na którym Izraelczycy wysłuchają powstającego z tej okazji utworu wybitnej izraelskiej kompozytorki Elli Milch-Sheriff, córki polskiego Żyda, autora poruszającego "Testamentu" Barucha Milcha. (PAP)
nno/ mlu/ jbr/