25 filmów z całego świata weźmie udział w konkursie podczas 19. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema. Impreza prezentuje najciekawsze produkcje kina dokumentalnego. Nowością będzie sekcja poświęcona filmom z początków XX w.
Wydarzenie rozpocznie się 18 listopada w Poznaniu i potrwa pięć dni. Filmowcy będą walczyć o nagrody Złotego, Srebrnego i Brązowego Zamku. Filmy oceniać będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem dokumentalisty Macieja Drygasa.
Organizatorzy Off Cinema podkreślają, że filmy dokumentalne są często „barwniejsze i bardziej zaskakujące niż kino oparte na fikcji”.
Do konkursu nadesłano ponad 200 filmów z całego świata. Komisja selekcyjna wybrała spośród nich 25 dokumentów m.in. z Białorusi, Rosji, Szwecji, Włoch, Izraela i z Polski. Off Cinema nie narzuca tematyki ani długości trwania produkcji.
Jak powiedziała w środę na konferencji prasowej producentka festiwalu z Centrum Kultury Zamek Ewa Kujawińska, podczas Off Cinema pokazane zostaną „niezwykłe filmy”.
„Dominują filmy zagraniczne, bo jest ich aż 17, to odwrócenie tendencji, bo wcześniej w konkursie mieliśmy głównie filmy polskie” – dodała.
„Festiwal to intensywne obcowanie z dokumentem, ale także spotkania z twórcami filmów, panele dyskusyjne m.in. o promocji polskiego filmu za granicą i o produkcji filmów. Odbędzie się także wystawa fotografii” – wymieniła Kujawińska.
„Festiwal to intensywne obcowanie z dokumentem, ale także spotkania z twórcami filmów, panele dyskusyjne m.in. o promocji polskiego filmu za granicą i o produkcji filmów. Odbędzie się także wystawa fotografii” – wymieniła Kujawińska.
Organizatorzy przekazują, że konkursowe produkcje pokazują historie, emocje, uczucia, problemy, zagadki ludzkiej psychiki, a także miejsca, które nie zawsze są dostrzegane.
Platynowym Zamkiem za całokształt swojej pracy zostanie uhonorowany reżyser Andrzej Barański. Podczas festiwalu zaplanowano również przegląd jego filmów.
Dyrektor festiwalu Mikołaj Jazdon podkreślił, że Barański jest nagradzany za „kreacyjne dokumenty”.
„To mało znana twórczość. Nie pasuje do żadnych schematów filmu dokumentalnego krótkometrażowego, bo Barański realizował bardzo autorskie filmy, gdzie nie bał się łączyć konwencji krótkiej fabuły, filmu animowanego, dokumentalnego. To bardziej kino poetyckie, pomysłowe kino” – dodał.
Przed rokiem Platynowy Zamek otrzymała Irena Kamieńska - jedna z najbardziej cenionych autorek z Polskiej Szkoły Dokumentu.
Platynowy Zamek przyznawany jest od trzech edycji Off Cinema, a pierwszym laureatem był dokumentalista Kazimierz Karabasz.
Tegoroczną nowością na festiwalu będzie sekcja „Dokumenty historyczne”. Zaprezentowane zostaną w niej produkcje z początków XX w.
„Pokażemy dwa filmy Roberta Flaherty’ego. +Nanuk z Północy+ to pierwszy film dokumentalny, gdzie bohaterem był jeden człowiek. To obraz o Eskimosie żyjącym z rodziną i walczącym o przetrwanie w srogich, zimowych warunkach. Uważany jest za film, który rozpoczął nową historię dokumentu” – mówił Jazdon.
„Nanuk z Północy” to niemy obraz z 1922 r. Pokazany zostanie również dźwiękowy „Człowiek z Aran” opowiadający historię życia na surowej wyspie.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Off Cinema organizowany jest przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. (PAP)
pil/ par/