Epoka nowożytna

16.11.2016

Gdzie mieszkali Żydzi w Warszawie w XVIII w.? – wykład dr. Hanny Węgrzynek w POLIN

W poniedziałek, 21 listopada, o godz. 19 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się wykład dr. Hanny Węgrzynek „Gdzie mieszkali Żydzi w Warszawie w XVIII wieku?”.

Wstęp wolny.

W drugiej połowie XVIII wieku Warszawa przeżywała okres gwałtownego rozwoju. W niespełna pół wieku jej ludność wzrosła kilkakrotnie. Miasto, jako centrum życia politycznego, kulturalnego i gospodarczego, przyciągało nowych osadników. Znalazło się wśród nich wielu Żydów, którzy już wówczas stanowili około 8- 10 %mieszkańców miasta.

Przybywali tu praktycznie ze wszystkich zakątków Rzeczypospolitej, pomimo że oficjalnie nie wolno im było w Warszawie mieszkać. O tym jak radzili sobie w stolicy schyłku XVIII wieku, gdzie mieszkali, czym się zajmowali i jakie mieli problemy, opowie dr Hanna Węgrzynek, historyczka z Muzeum POLIN, przywołując podczas wykładu nieznane dotychczas źródła.

Wykład towarzyszy ukazaniu się drugiego tomu serii wydawniczej „Źródła do dziejów Żydów Polskich” pt.: "Regestr osób żydowskich spisany w miesiącu styczniu roku 1778 w Warszawie" pod red. dr Hanny Węgrzynek.

"Regestr…" stanowi spis ponad 3500 Żydów. Przy poszczególnych osobach odnotowani zostali członkowie ich rodzin i służba domowa, podana została nazwa ulicy, przy której zamieszkiwali oraz nazwisko właściciela nieruchomości, a także – co wyjątkowe – nazwy miejscowości, z których pochodzili. Pozwala to odtworzyć zarówno topografię żydowskiego osadnictwa w Warszawie, jak i kierunki migracji Żydów w II poł. XVIII w. Jest to unikatowe źródło historyczne, pokazujące początki formowania się jednego z największych ośrodków żydowskich w Europie.

Wprowadzenie – redaktor serii prof. Anna Michałowska-Mycielska (Instytut Historyczny UW).

Źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL