Nocny Festiwal Gier Planszowych, na którym będzie można zagrać m.in. w popularną grę „Kolejka” oraz prezentację dokumentów SB o inwigilowaniu piłkarzy w PRL przygotował Instytut Pamięci Narodowej w ramach warszawskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się w sobotę. Głównymi atrakcjami przygotowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach tegorocznej edycji Nocy Muzeów w Warszawie będzie spotkanie z grami edukacyjnymi.
W Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się Nocny Festiwal Planszowych Gier Historycznych, podczas którego będzie można zagrać m.in. w popularną grę „Kolejka” opowiadającą o realiach życia codziennego w latach schyłkowego PRL. Zadanie graczy polega na wysłaniu swojej rodziny do sklepów i kupienie wszystkich towarów z wylosowanej listy zakupów. Zadanie to nie należy jednak do łatwych, ponieważ półki w osiedlowych sklepach świecą pustkami.
W głównej siedzibie IPN będzie można poznać funkcjonowanie archiwum. Szczególną atrakcją - w związku ze zbliżającym się Euro 2012 - będą dokumenty pokazujące, jak w PRL Służba Bezpieczeństwa śledziła i pilnowała sportowców, zwłaszcza piłkarzy.
Poza „Kolejką” będzie można zagrać w: „Jaki Znak Twój?”, „Paths of Glory”, „Orła i Gwiazdę”, „Pamięć’39”, „Awans. Zostań marszałkiem Polski”, „303”, „Ukrainę 1941”, „Memoir’44”, „Małych Powstańców”, „Liberatora”, „Szare Szeregi”, „Żołnierzy Wyklętych” i „Zimną Wojnę 1945-1989”.
„Wspólną cechą prezentowanych gier planszowych jest to, że w taki czy inny sposób uczą historii. To bardzo różne tytuły – od prostych gier dla dzieci po skomplikowane gry strategiczne, chodzi o to, żeby każdy znalazł cos dla siebie” – powiedział PAP Michał Kurkiewicz z IPN.
Oprócz możliwości zagrania w różne planszowe gry historyczne, odwiedzający będą mogli spróbować swych sił w konkursach i turniejach z nagrodami.
W głównej siedzibie IPN (ul. Towarowa 28) będzie można poznać funkcjonowanie archiwum. Szczególną atrakcją - w związku ze zbliżającym się Euro 2012 - będą dokumenty pokazujące, jak w PRL Służba Bezpieczeństwa śledziła i pilnowała sportowców, zwłaszcza piłkarzy.
„Tu chodzi nie tylko o tzw. zabezpieczanie meczów piłkarskich, do czego mobilizowano spore siły milicji, ale o najzwyklejszą w świecie inwigilację – np. akta o kryptonimie +Mexico+, dotyczące pobytu polskiej drużyny na Mistrzostwach Świata w Meksyku w 1986 roku” – wyjaśnia Kurkiewicz.
Jak dodaje, będzie można wówczas zobaczyć także m.in. fotografie z meczu piłkarskiego Lechia - Juventus rozegranego w 1983 r. w Gdańsku, na którym był Lech Wałęsa.
Pracownicy IPN przybliżą odwiedzającym metody pracy archiwistów, m.in. konserwację dokumentów oraz przedstawią zasady funkcjonowania bazy danych Międzynarodowej Służby Poszukiwawczej w Bad Arolsen. To największe na świecie archiwum danych osobowych z czasów II wojny światowej gromadzi dane ofiar prześladowań, jeńców, robotników przymusowych i ofiar obozów koncentracyjnych. (PAP)
wmk/ ls/