Solidarność

17.11.2016 aktualizacja 19.11.2016

IPN: W Poznaniu promocja książki o Solidarności Walczącej z udz. autorów i Kornela Morawieckiego

24.11.2016 - 24.11.2016 Fragment okładki książki „Solidarność Walcząca w dokumentach, t. 2, cz. 1: Materiały własne” Fragment okładki książki „Solidarność Walcząca w dokumentach, t. 2, cz. 1: Materiały własne”

W czwartek, 24 listopada, o godz. 18 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Bibliotece Raczyńskich odbędzie się spotkanie dyskusyjne wokół książki „Solidarność Walcząca w dokumentach, t. 2, cz. 1: Materiały własne” z udziałem autorów: dr. Kamila Dworaczka i dr. Grzegorza Waligóry oraz dr. Kornela Morawieckiego – założyciela i przewodniczącego Solidarności Walczącej. Moderator: Krzysztof Brzechczyn.

Solidarność Walcząca była jedną z największych struktur opozycji antykomunistycznej po 13 grudnia 1981 r. Powstała w czerwcu 1982 r. we Wrocławiu w wyniku rozłamu w Regionalnym Komitecie Strajkowym NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk. Szybko rozszerzyła swoją działalność na cały kraj. Pierwsza część drugiego tomu wyboru dokumentów stanowi kontynuację edycji „Solidarność Walcząca w dokumentach, t. 1: W oczach SB”, zapoczątkowanej w 2007 r.

Publikacja zawiera dokumenty wytworzone przez wrocławską centralę Solidarności Walczącej oraz wybór najważniejszych tekstów publicystycznych jej liderów. Wyłania się z nich interesujący program pozostający w opozycji do władz PRL, ale też często alternatywny do propozycji programowych głównego nurtu podziemnej „Solidarności”.

Celem Centrów Edukacyjnych IPN "Przystanek Historia" w Poznaniu, Lesznie i Zielonej Górze  jest popularyzowanie wiedzy o historii najnowszej regionu i kraju oraz edukacja historyczna. Organizowane są tu wykłady, dyskusje naukowe i popularnonaukowe, spotkania z autorami i bohaterami publikacji historycznych, prezentowane są wystawy i inne formy upowszechniania wiedzy z zakresie dziejów Polski i losów obywateli w latach 1939–1989.

Aktualny harmonogram spotkań w Przystankach Historia dostępny zawsze na www.poznan.ipn.gov.pl

Więcej o czwartkowym spotkaniu: http://poznan.ipn.gov.pl/pl7/aktualnosci/36421,Dyskusja-nad-ksiazka-Solidarnosc-Walczaca-w-dokumentach-t2-cz-1-Materialy-wlasne.html

Źródło: IPN Oddział w Poznaniu

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL