Polska po 1989 roku

28.02.2017 aktualizacja 15.02.2018

IX edycja programu MHP "Patriotyzm Jutra" - wnioski można składać do 5 marca

03.02.2017 - 05.03.2017 Program Muzeum Historii Polski "Patriotyzm Jutra" Program Muzeum Historii Polski "Patriotyzm Jutra"

Organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury z całego kraju mogą wziąć udział w IX edycji programu "Patriotyzm Jutra" ogłoszonego przez Muzeum Historii Polski. Finansujący go resort kultury przeznaczy w 2017 r. na promocję polskich dziejów 4 mln zł. Wnioski można składać do 5 marca.

Celem "Patriotyzmu Jutra" jest wspieranie grantami organizacji pozarządowych i samorządowych instytucji kultury takich jak stowarzyszenia, fundacje, muzea regionalne, biblioteki czy domy kultury realizujących projekty wspierające animację działań historycznych.

"To program skierowany do wszystkich organizacji, które chcą opowiadać nie tylko o historii, ale o wszystkim, co jest związane z patriotyzmem w najróżniejszy sposób. Co roku są różne tendencje, ale liczy się pomysłowość naszych beneficjentów, to w jaki sposób chcą opowiadać o przeszłości, a także o tym, co się dzieje w ich małych ojczyznach. Bo większość beneficjentów ubiegających się o dofinansowanie są to jednak organizacje i instytucje z małych ośrodków" - opowiadała PAP koordynatorka programu Maria Pawlak z Muzeum Historii Polski.

Maria Pawlak z Muzeum Historii Polski: Generalna idea programu to wsparcie dla małych organizacji, by mogły realizować projekty głównie dotyczące zagadnień z pogranicza historii i nauk humanistycznych, których efektem dla społeczności mogą być np. warsztaty, filmy czy spotkania.

Generalna idea programu to, jak podkreśliła, wsparcie dla małych organizacji, by mogły realizować projekty głównie dotyczące zagadnień z pogranicza historii i nauk humanistycznych, których efektem dla społeczności mogą być np. warsztaty, filmy czy spotkania.

W ubiegłorocznej edycji programu wpłynęło ok. 1,5 tys. zgłoszeń, dofinansowanie uzyskało blisko 160 poświęconych różnorodnym dziedzinom historii - politycznej, gospodarczej, historii nauki i techniki, a także historii społecznej i historii życia codziennego. "Zainteresowanie było więc ogromne. Każdy z projektów był wyjątkowy, widać że beneficjenci byli bardzo zaangażowani. Niektóre organizacje uczestniczyły w projekcie już kolejny rok" - relacjonowała koordynatorka.

Wśród projektów z zeszłorocznej edycji wymieniła m.in. Grodzisk Maz., gdzie lokalna biblioteka gminna stworzyła projekt z udziałem seniorów. "W jego ramach poznawali oni historię lokalną, następnie mieli warsztaty radiowe, a później nagrywali kilkunastominutowe audycje o regionie. Co roku są różne tendencje. W ostatniej edycji dużym powodzeniem cieszyły się np. przedstawienia teatralne czy formy sceniczne. Sporo powstało też historycznych dokumentalnych filmów z udziałem społeczności lokalnej. Dotychczas dużym zainteresowaniem cieszyła się historia mówiona, jednak w ostatnim czasie troszkę już ono osłabło" - mówiła Pawlak.

"Wiele jest także projektów, które są w instytucjach publicznych - muzeach czy miejscach pamięci. Ich celem jest tworzenie wystaw czasowych czy warsztatów dla różnych grup wiekowych. Interesujące są także różnego typu portale, często powstające w naprawdę małych miejscowościach. Ciekawą historią poznawania historii tych małych ośrodków jest też tworzenie map, często interaktywnych. Zeszłoroczną nowością były również mobilne wystawy. Wprowadziliśmy też wymóg udostępnienia efektów projektów o cechach utworu na zasadach wolnych licencji" - dodała koordynatorka.

W ramach programu dofinansowane są projekty realizowane w ramach roku kalendarzowego, maksymalnie do 15 grudnia br. Wnioski można składać do 5 marca. Aby to zrobić należy zalogować się pod adresem https://formularze.patriotyzmjutra.pl.

Ubiegać można się o dotacje od 5 do 70 tys. zł. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 30 tys. zł dla projektów, w przypadku których wkład własny wynosi nie mniej niż 10 proc. budżetu przedstawionego we wniosku oraz 70 tys. zł dla projektów, w przypadku których wkład własny wynosi nie mniej niż 20 proc. budżetu przedstawionego we wniosku. W tym roku na promocję polskich dziejów przeznaczono 4 mln zł. (PAP)

akn/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL