24 kwietnia 2015 r. przypada 101. rocznica urodzin Jana Karskiego. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zaprasza na wystawę poświęconą Emisariuszowi, w tym dniu będzie ona czynna od 9 do 24. 00. Dla pierwszych 50 osób, które przyjdą na wystawę po godzinie 17.00 będzie czekać prezent, kolejne osoby także otrzymają niespodziankę.
Przygotowana z okazji stulecia urodzin Jana Karskiego wystawa Narodowego Centrum Kultury „Karski. Nie dać światu zapomnieć” to próba przybliżenia szerokiej publiczności jednej z najwspanialszych postaci dwudziestowiecznej historii.
Opowieść o życiu Karskiego jest podzielona na dziewięć rozdziałów poświęconych najważniejszym momentom jego biografii: „Współzamieszkiwanie" "Wojna”, „Wobec Żydów”, „W warszawskim getcie”, „Obóz w Izbicy”, „Raport”, „Lata milczenia”, „Misja trwa” i „Klęska?”. W każdym z nich historia osobista zostaje ukazana na szerszym tle, pozwalając uzmysłowić sobie kontekst podejmowanych przez bohatera wyborów, decyzji i działań. Wszystkie rozdziały opierają się na kontrapunktowym zestawieniu dwóch narracji: zobiektywizowanej oraz tej snutej przez samego bohatera.
Materiał wizualny – archiwalne filmy i fotografie ukazujące tło epoki, zdjęcia rodzinne, kopie dokumentów etc. – zostają zderzone z fragmentami wywiadów filmowych przeprowadzonych z Janem Karskim w ciągu ostatnich 20 lat jego życia.
Wystawa opiera się na materiale wizualnym pochodzącym z licznych archiwów polskich i zagranicznych, między innymi z Hoover Institution Library and Arichves w Stanford (Kalifornia), YIVO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku, USC Shoah Foundation w Los Angeles, Steven Spielberg Film ans Video Archive w Waszyngtonie, Muzeum Miasta Łodzi, Międzynarodowego Instytutu Dialogu i Tolerancji im. J. Karskiego w Rudzie Śląskiej oraz Instytutu Pamięci Narodowej.
***
Jan Karski (prawdziwe nazwisko Kozielewski) urodził się w Łodzi 24 kwietnia 1914 roku. Honorowy Obywatel Miasta Łodzi, odznaczony Orderem Orła Białego, Krzyżem Virtuti Militari, medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, a w 2012 roku – pośmiertnie - Medalem Wolności, najwyższym odznaczeniem Stanów Zjednoczonych.
W czasie II wojny światowej był kurierem Polskiego Państwa Podziemnego. W 1942 r. wyruszył ze swoją najważniejszą misją. Udał się do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, aby opowiedzieć aliantom o hitlerowskim terrorze w Polsce. Był jednym z pierwszych, który informował świat o niemieckiej polityce eksterminacyjnej wobec Żydów. Choć jego misja nie zmieniła losów świata, jej humanistyczne przesłanie ma nieprzemijające znaczenie.
"Dzięki niemu następne pokolenia będą mogły uwierzyć w ludzkość" – powiedział Elie Wiesel.
Rok 2014 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Jana Karskiego. Łódź, rodzinne miasto Emisariusza, o nim pamięta…
***
Program obchodów 101. rocznicy urodzin Jana Karskiego:
23 kwietnia
- MISSION KARSKI - gra miejska dla młodzieży (wydarzenie zamknięte)
24 kwietnia
- akcja internetowa (na Facebooku, Instagramie, Twitterze, Google + i innych) prosimy o wpisanie: #101karski
- zwiedzanie wystawy "KARSKI. NIE DAĆ ŚWIATU ZAPOMNIEĆ"
Organizator wystawy: Narodowe Centrum Kultury
Kurator: Jarosław Suchan
Aranżacja: Robert Rumas
Opracowanie graficzne: Krzysztof Iwański
WSTĘP WOLNY
Źródło: Centrum Dialogu im.Marka Edelmana