Polskie Państwo Podziemne

14.10.2014 aktualizacja 11.08.2016

„Kobiety Polskiego Państwa Podziemnego” - debata MHP

Fragment okładki książki „U boku dowódcy AK. Wspomnienia generałowej Komorowskiej” Fragment okładki książki „U boku dowódcy AK. Wspomnienia generałowej Komorowskiej”

„Kobiety Polskiego Państwa Podziemnego” pod takim tytułem 15 października  br. odbędzie się w Warszawie spotkanie zorganizowane przez Muzeum Historii Polski. W jego trakcie  zaprezentowana zostanie nowa publikacja „U boku dowódcy AK. Wspomnienia generałowej Komorowskiej” wydana przez MHP i Bellonę.

W dyskusji udział wezmą m.in. Adam Komorowski – syn Ireny i Tadeusza Komorowskich, Maria Stypułkowska-Chojecka – łączniczka batalionu „Parasol” oraz Barbara Oratowska – kuratorka wystawy „Karolina Lanckorońska. Droga do KL Ravensbrück”. Spotkanie poprowadzi dr Magdalena Gawin.

Wspomnienia obejmują czas od młodości, poprzez działalność w czasie II wojny, aż po lata powojenne. Dowiadujemy się z niej m.in. o trudnej adaptacji rodziny Komorowskich w Londynie i o różnym stosunku bohaterek do PRL, w okresie okupacji zaangażowanych w walce o Polskę.

Spotkanie odbędzie się w środę, 15 października 2014 r., o godz. 17.00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66, sala 316, II piętro)

***

Maria Stypułkowska-Chojecka, ps. Kama - łączniczka batalionu „Parasol” Armii Krajowej, uczestniczka powstania warszawskiego, uczestniczyła m.in. w Akcji Kutschera, Akcji Koppe, Akcji Stamm i Akcji Weffels.

Adam hr. Komorowski - syn gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego i Ireny Pelagii z hr. Lamezan-Salins.

Barbara Oratowska - kuratorka wystawy „Karolina Lanckorońska. Droga do KL Ravensbrück” (Muzeum Martyrologii „Pod zegarem”), współautorka wystawy „I trzeba było żyć… Kobiety w KL Ravensbrück” (Muzeum Niepodległości w Warszawie), kierownik Oddziału Martyrologii „Pod zegarem” Muzeum Lubelskiego.

(MHP)

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL