06.12.2024–06.01.2025
Wierzenia, obrzędy i tradycje bożonarodzeniowe aż do Trzech Króli prezentuje łódzkie Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne. Specjalna wystawa poświęcona czasowi Bożego Narodzenia przybliża też kulturę tradycyjną. Można obejrzeć szopki, rzeźby, a nawet opłatki i pieczywo obrzędowe.
Wystawa otwarta 6 grudnia obejmuje nie tylko obrzędowość Bożego Narodzenia, ale też zaczerpnięte z kultury tradycyjnej zwyczaje, obrzędy i działania magiczne z okresu przełomu roku.
"Nośnikami symboli są przedmioty, czynności, gesty, formuły, muzyka, a do ich odczytania potrzebne jest rozumienie ludowej wizji świata. W kulturze tradycyjnej czas nieustająco powtarzał się w rytm zmian pór roku i wędrówki słońca. Wierzono, że człowiek ma wtedy możliwość wpływania na płodność własną i świata, który go otaczał, poprzez dopełnianie odpowiednich rytuałów" - wyjaśnili kuratorzy wystawy - Olga Łoś i Michał Świercz z Działu Wierzeń, Obrzędów i Folkloru oraz Działu Plastyki Ludowej MAIE w Łodzi.
Dodali, że dobór eksponatów, między innymi szopek, rzeźb, obrazów, opłatków, pieczywa obrzędowego ilustruje tradycyjne zabiegi ludności w okresie Adwentu i godów, mające na celu zapewnienie sobie zdrowia i przychylności boskiej na cały nadchodzący rok.
Wystawie towarzyszy przygotowany przez kuratorów wystawy okolicznościowy katalog z bogatą dokumentacją fotograficzną, a muzealnicy zapraszają do rodzinnego zwiedzania wystawy. Przygotowali niespodzianki dla najmłodszych zwiedzających.
Wystawa czasowa +Korzenie Świąt+ będzie czynna do 5 stycznia.
Autor: Marek Juśkiewicz
jus/ aszw/