Kultura i sztuka po 1989 roku

16.08.2015 aktualizacja 11.08.2016

Kraków: Wieczór z okazji 38. rocznicy śmierci Elvisa Presleya

Fani Elvisa Presleya uczczą w niedzielę w Krakowie 38. rocznicę śmierci gwiazdora. Na Zakrzówku, przed pomnikiem króla rock 'n' rolla, będą wspominać mistrza, grać i śpiewać jego utwory.

„Zapraszamy na spotkanie wszystkich, których urzekła muzyka Elvisa Presleya i którzy chcą go wspólnie powspominać. Można zabrać ze sobą gitary i inne instrumenty” – poinformował PAP Jan Blajda, uchodzący za największego miłośnika Presleya w Krakowie i co roku organizujący spotkania upamiętniające narodziny i śmierć amerykańskiego artysty.

Blajda wyznał, że zależy mu na nagłośnieniu uroczystości związanych z osobą Presleya w Krakowie, ponieważ jego zdaniem wciąż przychodzi na nie zdecydowanie za mało osób – ok. 150. Sam Blajda urodził się na początku lat 40. XX w., nie porusza się biegle po internecie i niełatwo mu dotrzeć do fanów Presleya. „Będę musiał znaleźć kogoś, kto mi pomoże” – przyznał.

Zdaniem Blajdy dodatkową trudnością jest to, że środowisko krakowskie koncentruje się przede wszystkim na krakowskich artystach, a zapomina o wielkiej sławie, która przed laty podbiła serca słuchaczy na całym świecie i wciąż w wielu sercach pozostaje żywa.

Jak podkreślił, w Krakowie od 2003 r. jest ok. 300-metrowa aleja Elvisa Presleya na Zakrzówku, to przy niej znajduje się pomnik króla rock 'n' rolla. „Kraków jest drugim po Memphis miastem, w którym jest ulica Elvisa Presleya” – przekonywał PAP Blajda, który jest również prezesem Stowarzyszenia Aleja Elvisa Presleya w Krakowie.

Presley zmarł 16 sierpnia 1977 r. w swojej posiadłości w Memphis. Miał 42 lata. W ostatnich latach życia cierpiał na depresję, tył, był zrezygnowany i zniechęcony do muzyki. Niszczył swój organizm łykając naprzemiennie tabletki na sen i na pobudzenie. Przyczyną śmierci było zatrzymanie akcji serca. Jego posiadłość do dziś pozostaje miejscem pielgrzymek fanów z całego świata.

W tym roku przypada również 80. rocznica urodzin gwiazdora. Przyszedł na świat w Tupelo w stanie Missisipi.

Presley sprzedał co najmniej 600 mln płyt. Wśród jego największych przebojów są "Love Me Tender", "Blue Suede Shoes", "Heartbreak Hotel", "Jailhouse Rock", "Hound Dog", "All Shook Up”. Był też aktorem, zagrał w ok. 40 filmach.(PAP)

bko/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL