23.06.2017–10.09.2017
12 letnich weekendów potrwa tegoroczna edycja Królewskiego Festiwalu Artystycznego w Gnieźnie. W programie znalazło się kilkadziesiąt wydarzeń, m.in. koncerty, występy teatrów ulicznych i festiwal kultury słowiańskiej.
Za tydzień, w piątek, w trakcie koncertu otwierającego cykl letnich, gnieźnieńskich atrakcji wystąpi m.in. grupa Myslovitz; podczas zamknięcia festiwalu w pierwszą sobotę września widzów bawić będzie grupa Hey.
W kalendarzu imprez składających się na Królewski Festiwal Artystyczny znalazły się m.in. wystawy, kina plenerowe, warsztaty i przeglądy a także festiwale foodtrucków czy międzynarodowy zlot kabrioletów.
"Festiwal od swego zarania łączy sześć stanów skupienia kultury: teatr, film, sztuki plastyczne, literaturę, fotografię i muzykę. Kilka lat temu przedsięwzięcie zmieniło nieco swoją formułę - z wydarzenia kilkudniowego, przyciągającego amatorów kultury przekształciło się imprezę przeznaczoną dla większego grona odbiorców, w tym także dla odwiedzających latem Gniezno turystów. Rozciągnęliśmy festiwal na kilkanaście wakacyjnych weekendów po to, by, niezależnie od tego, kiedy turysta odwiedzi Gniezno - zawsze trafił na ciekawe wydarzenia" - powiedział PAP w imieniu organizatorów Damazy Gandurski.
W ramach festiwalu, w ostatni weekend lipca, podobnie jak w poprzednich latach, odbędzie się Festiwal Kultury Słowiańskiej "Koronacja Królewska". Tradycyjnie elementem tego wydarzenia jest widowisko plenerowe - w tym roku po raz pierwszy zostanie ono pokazane z wykorzystaniem tzw. mappingu na elewacji gnieźnieńskiej katedry.
"Gniezno jest pierwszą stolicą Polski, więc nie mogło zabraknąć historii - to jest jedna z największych imprez rekonstrukcyjnych w Polsce. U stóp katedry stanie niewielkie, piastowskie grodzisko, gdzie będzie można podejrzeć życie wczesnośredniowiecznej osady, czy zobaczyć walki wojów" - powiedział Gandurski.
Prezydent Gniezna Tomasz Budasz podkreślił, że poszerzanie oferty kulturalnej miasta przekłada się także na rozwój gospodarczy Gniezna.
"Coraz większa liczba turystów odwiedzających miasto – a przyczynia się do tego właśnie rozbudowany kalendarz atrakcji w sezonie letnim – przekłada się również na jego rozwój gospodarczy: hotele czy gastronomia to również miejscowe biznesy, dające mieszkańcom zatrudnienie. Oprócz tego cieszy, że coraz częściej słychać pozytywne głosy turystów i mieszkańców potwierdzających, że pierwsza stolica Polski to już nie tylko kościoły i muzea; że miasto wreszcie żyje – szczególnie latem" - powiedział.
Królewski Festiwal Artystyczny przygotował urząd miejski wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Gnieźnie, we współpracy ze stowarzyszeniami i podmiotami zewnętrznymi.(PAP)
rpo/ pat/