09.10.2022–23.10.2022
9, 16, 23 października można wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie „Łukaszowcy. Wielki powrót” w Muzeum Narodowym w Warszawie – podaje Muzeum Historii Polski.
Kiedy: 9, 16, 23 października, godz. 15.00
Czas trwania: ok. 75 minut
Zbiórka: Gmach Główny MNW (Aleje Jerozolimskie 3, Warszawa): Hol Główny
Dla kogo: młodzież, seniorzy, dorośli
Bilety 20 i 15 zł dostępne w kasie MNW i online od wtorku poprzedzającego wydarzenie / liczba miejsc ograniczona
Brak barier architektonicznych / pętla indukcyjna, naszyjna pętla indukcyjna (poinformuj przewodnika o potrzebie skorzystania z pętli), pokój wyciszenia (w Galerii Sztuki XIX wieku)
Po ekspozycji oprowadzi przewodnik z Działu Edukacji Muzeum Narodowe w Warszawie
Łukaszowcy - powrót po 83 latach
Od 29 września do 13 listopada 2022 w Warszawie prezentujemy siedem panoramicznych obrazów i cztery niezwykłe makaty, które w 1940 roku nie mogły wrócić do Polski, okupowanej wówczas przez Niemcy i Związek Sowiecki. Później, przez lata obrazy zdobiły bibliotekę amerykańskiego Le Moyne College. Skomplikowana sytuacja prawna utrudniała negocjacje władz polskich z przedstawicielami uczelni w sprawie zwrotu tych dzieł. Autorami obrazów była unikalna grupa malarska: Bractwo św. Łukasza, zwane popularnie Łukaszowcami.
Od Bolesława do Konstytucji 3 Maja
Obrazy ukazują najbardziej chwalebne momenty w dziejach polskiej państwowości: począwszy od spotkania Bolesława Chrobrego i cesarza Ottona u grobu św. Wojciecha (1000 r.), przez przyjęcie Unii Lubelskiej (1569 r.), skończywszy na uchwaleniu Konstytucji 3 maja (1791 r.). Makaty – według projektu Mieczysława Szymańskiego – opiewają natomiast króla Jana III Sobieskiego: jego sukcesy militarne i potęgę Rzeczpospolitej Obojga Narodów za jego czasów.
Na Wystawę Światową
W latach 1939-1940 dzieła te stanowiły serce pawilonu polskiego na Wystawie Światowej w Nowym Jorku. Jedenastu malarzy dzięki zespołowej pracy zdołało stworzyć niezwykle złożone dzieła w niespełna pół roku. Według planów miały pozostać w USA nie dłużej niż do jesieni 1940 r. Historia potoczyła się inaczej: nad Wisłę powróciły dopiero po 83 latach. Już niebawem uświetnią wystawę stałą Muzeum Historii Polski w powstającej na warszawskiej Cytadeli siedzibie.
Sztuka w służbie
Wystawa łączy w sobie kilka wątków. Prezentuje znakomite malarstwo, śmiałą próbę poszukiwania stylu narodowego w sztuce polskiego dwudziestolecia. To okazja, by przypomnieć śmiałe i przemyślane działania, jakie władze II Rzeczpospolitej prowadziły na polu polityki historycznej. To wreszcie okazja by zamanifestować determinację i skuteczność polskich władz oraz polskich muzealników w walce o powrót polskich dzieł sztuki do kraju.
Podcast
Łukaszowcy. Malarze niepodległości
Kim byli Łukaszowcy? Co czyni ich sztukę wyjątkową? Wreszcie, czemu na temat ich twórczości praktycznie milczano w latach 1945-1989? O tym wszystkim w nowym odcinku podcastu historycznego Muzeum Historii Polski. Gościem dr. Michała Przeperskiego była Dorota Seweryn-Puchalska.
Kuratorzy wystawy: dr Monika Matwiejczuk, Konrad Pyzel
Projekt ekspozycji: Zuzanna Łąpieś
Wystawa została objęta honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.
Organizator: Muzeum Historii Polski.
Współorganizator: Muzeum Narodowe w Warszawie.
Patroni medialni: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, dzieje.pl, Polska Press Grupa, Sieci, Gość Niedzielny.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: Muzeum Historii Polski