Inne

08.10.2016

„Najdalsze zakątki dawnej Polski” - program „Podróże z historią” TVP2 na Ukrainie

09.10.2016 - 16.10.2016 Zdjęcia z planu programu „Podróże z historią": „Najdalsze zakątki dawnej Polski”. Źródło: Redakcja programu "Podróże z historią" Zdjęcia z planu programu „Podróże z historią": „Najdalsze zakątki dawnej Polski”. Źródło: Redakcja programu "Podróże z historią"

W niedzielę, 9 października, o 11:30 TVP2 wyemituje kolejny odcinek programu „Podróże z historią” w ramach cyklu opowiadającego o Kresach. Tym razem twórcy programu opuszczają piękny Lwów, aby pojeździć po innych miastach Ukrainy, które aż kipią polskimi wątkami i ciekawostkami.

To pierwszy z dwóch odcinków o tej tematyce, kolejny zostanie wyemitowany za tydzień.

„Najdalsze zakątki dawnej Polski” przybliżą przedziwną historię właściciela rezydencji w Podhorcach - przedawkowanie przez niego środków na potencję zmieniło bieg dziejów starć z Kozakami...; opowieść o niezwykłej kobiecie, która postawiła życie swoje i swojego męża na szalę bohaterskiej obrony zamku w Trembowli; opowiedzą też o najlepszej szkole w polskiej historii - w Gimnazjum/Liceum w Krzemieńcu uczyć się chciał każdy, a napływający tam uczniowie z rodzinami stworzyli z miasta niezwykłą samowolę budowlaną; o polskim kościele w Mikulińcach, który w czasach sowieckich stał się magazynem soli.

Twórcy programu „Podróże z historią” odwiedzili także miasto Żółkiew, czyli laurkę rodu Żółkiewskich; Pałac Wiśniowieckich w Wiśniowcu, gdzie zastanawiali się, jak to jest z nazwiskami szlacheckimi (fragment można zobaczyć w zwiastunie); Zbaraż, czyli heroiczną obronę uwiecznioną na kartach "Ogniem i mieczem"; polski biegun zimna na dawnych Kresach. I to nie wszystko, wątków poruszonych w programie jest jeszcze więcej.

Zwiastun „Podróży z historią” można obejrzeć pod adresem: https://www.facebook.com/podrozezhistoriaTVP/videos/1674989079481265/

Źródło: Redakcja programu "Podróże z historią"

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL