Powstanie Warszawskie

28.09.2018

Obchody Dnia Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy

30.09.2018 - 30.09.2018 Ludność cywilna opuszcza Warszawę po ustaniu walk. 10.1944 r. Fot. PAP/CAF Ludność cywilna opuszcza Warszawę po ustaniu walk. 10.1944 r. Fot. PAP/CAF

W niedzielę, 30 września odbędą się obchody Dnia Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Marsz Pamięci „Tędy Przeszła Warszawa”.

Obchody rozpocznie uroczysta msza święta w intencji powstańców, ludności cywilnej Warszawy oraz osób niosącym im pomoc. Będzie ona sprawowana w katedrze polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15 o godz. 10. Mszy Świętej przewodniczyć będzie ks. Stanisław Maciej Kicman – naoczny świadek „Rzezi Woli”, który wraz z całą rodziną został wypędzony z Warszawy i osadzony w obozie przejściowym Dulag 121 w Pruszkowie, a następnie przeszedł przez obozy pracy w Niemczech.

Relacja ks. Stanisława Macieja Kicmana – IPNtv:

Po mszy św. uczestnicy przejdą przed pomnik upamiętniający Akcję pod Arsenałem znajdujący się przed Narodowym Muzeum Archeologicznym „Arsenał” przy ul. Długiej 52, gdzie rozpocznie się warszawska część Marszu Pamięci „Tędy przeszła Warszawa”, będący rekonstrukcją historyczną. Ruszy on w kierunku dworca Warszawa Śródmieście WKD. Widzowie będą mogli zobaczyć zarówno grupę powstańców oddających się do niewoli jak i ludność cywilną, która została przymusowo wysiedlona po upadku Powstania.

Po dotarciu na dworzec Warszawa Śródmieście WKD, uczestnicy będą mieli możliwość przejechać kolejką do Tworek, a następnie do Pruszkowa, gdzie marsz warszawski połączy się z marszem pruszkowskim. O godzinie 15.00  rozpoczną się oficjalne uroczystości oraz rekonstrukcja selekcji obozowej.

Obchody zakończą się pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” na terenie dawnego obozu Dulag 121 utworzonego przez Niemców w miejscu przedwojennych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie.

Organizatorzy Marszu Pamięci pragną upamiętnić mieszkańców stolicy, którzy latem i jesienią 1944 roku zginęli w masowych egzekucjach i bombardowaniach, którzy przeżyli gehennę wypędzenia z walczącego, a potem grabionego, burzonego i palonego przez okupanta miasta. Większość z nich trafiła do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie – szacuje się, że nawet do 650 tysięcy osób. Wypędzani ze swoich domów, zabierali ze sobą tylko to, co było pod ręką.

Organizatorzy: Muzeum Dulag 121, Fundacja Edukacji Historycznej. Instytut Pamięci Narodowej jest współorganizatorem Marszu Pamięci.

Źródło: Oddział IPN w Warszawie

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL