XIX wiek

04.12.2015 aktualizacja 24.06.2017

Ostatni weekend z wystawą "Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność"

Wystawa Muzeum Historii Polski „Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność” Wystawa Muzeum Historii Polski „Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność”

Na zakończenie wystawy wystawy "Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność" Muzeum Historii Polski zaprasza w niedzielę, 6 grudnia na spotkanie z XIX-wieczną modą,  oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji oraz koncert zespołu Szwagierkolaska.

W niedzielę, 6 grudnia – w godzinach 12.00, 14.00, 16.00 - odbędą się pokazy mody „Godzina pąsowej róży”, gdzie zaprezentowane zostaną odtworzone stroje z dwóch ostatnich dekad XIX w. Pokazane zostaną zarówno kreacje noszone przez elity, jak i ubiory ludzi ubogich i reprezentantów marginesu społecznego. Historii mody tego okresu będzie można przyjrzeć się także przez pryzmat stosunków społecznych i obyczajowości. Ubiory zaprezentowane na pokazie pochodzą z Pracowni Rekonstrukcji Ubiorów Dawnych i Kostiumów Fundacji Nomina Rosae.

O godzinie 15:00 zapraszamy wszystkich na wspólne oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność”.

Zwieńczeniem ekspozycji będzie koncert o godzinie 18:00, na którym grupa Szwagierkolaska, w składzie m.in. z Muńkiem Staszczykiem, zaprezentuje największe przeboje zespołu. Obowiązują zapisy: rsvp@muzhp.pl. Liczba miejsc na koncert jest ograniczona.

Wszystkie wydarzenia – 5 i 6 grudnia – odbywać się będą w sali wystawowej na parterze, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (ul. Dobra 56/66). Obowiązuje bilet wstępu na wystawę.

*   *   *

„Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność” to tytuł narracyjnej wystawy czasowej przygotowanej przez Muzeum Historii Polski, którą można zobaczyć do 6 grudnia 2015 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Ekspozycja ukazuje proces kształtowania się nowoczesnego miasta na ziemiach polskich pod zaborami. Mowa jest o przemianach demograficznych, urbanistyce i architekturze, higienie, narodzinach kultury konsumpcyjnej i masowej, w tym zwłaszcza reklamy i prasy. Wystawa opowiada również o odrodzeniu narodowym i rywalizacji na symbole w przestrzeni publicznej miast oraz dramatycznych wydarzeniach rewolucji 1905 roku.

„Największa rewolucja w dziejach naszej cywilizacji ostatnich stuleci to rewolucja przemysłowa. Wiąże się ona nie tylko z pojawieniem się przemysłu fabrycznego. Jej rewolucyjność polega też na zmianie trybu życia większości ludzi. Naturalnym środowiskiem stało się dla nich miasto, w miejsce dotychczas dominującego środowiska jakim była wieś. Właśnie ta przemiana jest jednym z najważniejszych elementów rewolucji przemysłowej. I to przejście pokazujemy na wystawie – ukazując, jak wraz z nim zmieniali się ludzie” – poinformował autor scenariusza i komisarz wystawy prof. Michał Kopczyński. Pokazujemy dawną Warszawę, Lwów, Kraków, Łódź i Poznań, czyli największe ośrodki miejskie wszystkich trzech zaborów.

Organizator wystawy: Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Sponsor: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.
Partnerzy: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Uniwersytet Warszawski.
Patroni medialni: patronat korporacyjny Telewizji Polskiej, patronat korporacyjny Polskiego Radia, Polska Agencja Prasowa, AMS, portal historyczny www.dzieje.pl i „Mówią Wieki”.
Współpraca: Tramwaje Warszawskie.

Ekspozycja jest czynna codziennie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66, sala wystawowa na parterze) do 6 grudnia 2015 w godzinach od 10.00 do 18.00.

Ceny biletów: 4 zł (ulgowy), 8 zł (normalny), bilet grupowy – 4 zł/osoba (min. 10 osób), 16 zł rodzinny (min. trzy osoby). Wstęp wolny w piątki oraz dla osób powyżej 60. roku życia.

Wystawie towarzyszy bezpłatny audioprzewodnik, który można pobrać na swoje urządzenie mobilne (telefon lub tablet) przed lub w czasie wizyty na wystawie. O wystawie opowiada kurator, prof. Michał Kopczyński.

Źródło: Muzeum Historii Polski

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL