Jeszcze tylko do 24 kwietnia potrwa nabór wniosków do Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku” zorganizowanego przez Muzeum Historii Polski. Zgłoszenia przyjmowane są przez stronę www.whr.muzhp.pl
Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych realizowanych w minionym roku.
Kto może zgłosić projekty?
Podmiotami, które mogą zgłaszać projekty w pierwszym etapie plebiscytu są organizatorzy zgłaszanych wydarzeń, w tym instytucje, organizacje, ośrodki kultury, biblioteki, szkoły, ośrodki polonijne, wydawnictwa, teatry, itd.
W jakich kategoriach można zgłaszać projekty?
Organizatorzy zgłaszają projekty w trzech kategoriach:
WYDARZENIE – tj. m.in. festiwale, imprezy plenerowe, konferencje i sympozja, komplet wydarzeń (książka, wystawa, strona www), rekonstrukcje historyczne, wykopaliska archeologiczne, spektakle, akcje społeczne;
WYSTAWA – tj. np. nowa wystawa stała lub czasowa, e-wystawa, otwarcie muzeum
EDUKACJA – tj. projekty edukacyjne (warsztaty, lekcje, gry edukacyjne), publikacje, komiksy, e-wydarzenia/multimedia (film, audiobook), strony www, aplikacje mobilne i inne. We wszystkich kategoriach dopuszczane jest zgłaszanie projektów realizowanych online.
Jak zgłosić projekt do plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2023”?
Aby zgłosić wydarzenie należy wejść na stronę Plebiscytu www.whr.muzhp.pl, zapoznać się z Regulaminem po czym wejść w zakładkę „Zgłoś projekt”.
Każdy Zgłaszający ma prawo przesłać maksymalnie po jednym projekcie w każdej z kategorii. Następnie spośród wszystkich zgłoszeń jurorzy wybierają finałową piętnastkę.
Drugi etap plebiscytu i wyłonienie laureatów:
W drugim etapie (10 czerwca – 31 lipca 2024) lista piętnastu laureatów (po 5 z każdej kategorii) zostanie umieszczona na stronie internetowej Plebiscytu i poprzez nią internauci wskazują swoje typy. W tym roku po raz pierwszy każdy z głosujących ma prawo do oddania w ciągu jednego dnia jednego głosu na jeden z proponowanych projektów w każdej z kategorii.
Jak co roku Plebiscyt zakończy uroczysta Gala, podczas której nastąpi ogłoszenie wyników. W jej trakcie prezentowane są krótkie filmy o każdym finałowym projekcie, a następnie ogłoszone zostają rezultaty głosowania. W ręce zwycięzców każdej z kategorii, trafiają efektowne rzeźby-statuetki projektu krakowskiego artysty Macieja Zychowicza.
O Plebiscycie „Wydarzenie Historyczne Roku”
To pierwszy taki plebiscyt w kraju, którego laureatów wyłaniają jurorzy oraz internauci. Organizowany jest nieprzerwanie od 2007 r.
W poprzednich edycjach odnotowano liczne zgłoszenia z zagranicznych ośrodków polonijnych, m.in. z Austrii, Belgii, Białorusi, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Irlandii, Kanady, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii.
Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia.
Liczba zgłaszanych projektów, które rywalizują o miano tego najważniejszego wzrasta z roku na rok. Od początku istnienia Plebiscytu zgłoszono ponad 2000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie blisko 50 tys. internautów.
Harmonogram Plebiscytu
I ETAP
1. Zgłaszanie projektów: 14 MARCA – 24 KWIETNIA 2024
2. Wybór projektów przez jury: 22 MAJA 2024
II ETAP
3. Głosowanie internautów: 10 CZERWCA – 31 LIPCA 2024
4. Ogłoszenie wyników: 24 WRZEŚNIA 2024
Źródło: Muzeum Historii Polski.
szuk/