Polskie Państwo Podziemne

01.08.2014 aktualizacja 11.08.2016

Otwarcie plenerowej wystawy „Jan Karski. Człowiek wolności” w Krakowie

Wystawa „Jan Karski. Człowiek wolności” Wystawa „Jan Karski. Człowiek wolności”

1 sierpnia o godz. 18:30 zapraszamy do Krakowa na otwarcie plenerowej wystawy „Jan Karski. Człowiek wolności”.

Wystawa prezentowana będzie na Placu Bohaterów Getta, gdzie w czasach okupacji niemieckiej mieściła się „Apteka Pod Orłem”, prowadzona przez Józefa Pankiewicza, jedynego nieżydowskiego mieszkańca getta w Krakowie. Obecnie, w miejscu tym, znajduje się oddział Muzeum Historycznego miasta Krakowa.

Na ekspozycję składają się 22 plansze opisujące życie Karskiego - od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi poprzez studia, czas wojny, kiedy to przedostał się z Polski do Wielkiej Brytanii i USA z misją Polskiego Państwa Podziemnego, aż po jego działalność powojenną. Ekspozycja była już prezentowana w różnych miastach Polski, a jej anglojęzyczna wersja - m.in. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

Dni Karskiego w Krakowie są częścią obchodów Roku Karskiego, w czasie którego MHP organizuje w całym kraju cykl wydarzeń mających przybliżyć postać i życie emisariusza.

Wszystkie te przedsięwzięcia realizowane są w ramach programu edukacyjnego „Jan Karski. Niedokończona misja”, prowadzonego przez MHP od 2010 r. pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. W ramach programu działa serwis www.jankarski.org w całości poświęcony legendarnemu kurierowi. Pod adresem www.karski.muzhp.pl muzeum udostępniło również pakiet edukacyjny „Jan Karski i jego czasy”, a na platformie Google Cultural Institute - e-wystawę „Jan Karski. Bohater ludzkości”.

Wśród patronów medialnych obchodów są Polska Agencja Prasowa i portal historyczny dzieje.pl., prowadzony wspólnie przez PAP i MHP.

Więcej informacji: http://www.jankarski.org/dni-karskiego/w-krakowie-sierpien/

(MHP)

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL