23.08.2019
23 sierpnia, w 80. rocznicę paktu między Trzecią Rzeszą a Związkiem Sowieckim, obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Włącz się w kampanię społeczną organizowaną tego dnia przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność: załóż okolicznościową przypinkę lub ustaw specjalną nakładkę na Facebooku. Dowiedz się więcej o losach tych, którzy doświadczyli totalitarnej przemocy i zobacz spot z udziałem Juliany Zarchi, Litwinki niemiecko-żydowskiego pochodzenia, której życie na zawsze naznaczyły dwa reżimy: nazistowski i sowiecki.
23 sierpnia mija 80 lat od podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow – układu między nazistowskimi Niemcami i Związkiem Sowieckim, który otworzył drogę do drugiej wojny światowej i jej następstw – od masowych wysiedleń, przez niewolniczą pracę i zbrodnie wojenne, aż po Holokaust i czystki etniczne.
Aby przybliżyć i wyjaśnić znaczenie tych wydarzeń, a przede wszystkim – okazać szacunek tym, którzy doświadczyli bólu i cierpienia – Europejska Sieć Pamięć i Solidarność jak co roku włącza się w obchody Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.
W ramach kampanii społecznej Pamiętaj. 23 sierpnia przypominane są losy osób, które doznały przemocy i prześladowań dokonywanych w imieniu systemów totalitarnych w Europie. W tym roku zaprezentowana zostanie historia Juliany Zarchi, Litwinki niemiecko-żydowskiego pochodzenia, której życie na zawsze naznaczyły dwa reżimy: nazistowski i sowiecki. Spot z jej udziałem zostanie zaprezentowany on-line i w kilku telewizjach publicznych w Europie po raz pierwszy 23 sierpnia. Dołączy w ten sposób do nagrań ukazujących losy Żydówki Mali Zimetbaum i Polaka Edka Galińskiego, pary zakochanych, którzy poznali się w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau oraz Pétera Mansfelda – najmłodszej ofiary represji po rewolucji węgierskiej z 1956 r.
Ważnym elementem kampanii są również znaczki z czarną wstążką – symbolem tego dnia, które rozdawane są w muzeach i miejscach pamięci w całej Europie. Każdy, kto chciałby otrzymać przypinkę, może ją zamówić, pisząc na adres e-mail: office@enrs.eu lub odwiedzając jedno z miejsc wskazanych na stronie: https://enrs.eu/august23. Istnieje także elektroniczna wersja pod postacią nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku; można ją znaleźć na fanpage’u Sieci: www.facebook.com/enrs.eu lub korzystając z linku: bit.ly/23august-fb-frame.
Zarówno spoty, jak i przypinki obecne będą również podczas konferencji „Pakt dla Wojny” w Gdańsku organizowanej przez Muzeum II Wojny Światowej we współpracy z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność oraz w ramach oficjalnych unijnych obchodów Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, które w tym roku odbywają się w Warszawie.
Więcej informacji o kampanii (w języku angielskim) można znaleźć na stronie Sieci: www.enrs.eu.
Kontakt dla mediów:
Małgorzata Feusette-Czyżewska, malgorzata.feusette@enrs.eu
tel.: +48 502 320 146
Źródło: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność