20.07.2020–31.08.2020
Odkrycie i zbadanie najstarszych zdjęć w rodzinnych albumach, poznanie historii ostatnich 100 lat wybranego miejsca lub zorganizowanie wyprawy szlakiem dziejów Polski to trzy zadania konkursu „Piątki Pileckiego”, który w poniedziałek ogłosił Instytut Pileckiego.
"Nazwa konkursu +Piątki Pileckiego+ nawiązuje do Związku Organizacji Wojskowej założonego przez rtm. Witolda Pileckiego w obozie KL Auschwitz. Jego działanie opierało się na systemie wzajemnie pomagających sobie pięcioosobowych grup, tzw. piątek" – przekazała koordynator projektu "Piątki Pileckiego" Marzenna Szymańska. "Zapraszamy do konkursu każdego, kto chciałby podzielić się z nami swoją pasją podróżniczą połączoną z odkrywaniem historii" – dodała.
Konkurs, który potrwa do 31 sierpnia i jest skierowany do wszystkich grup wiekowych, ma zaangażować zespoły, które liczą co najmniej trzy osoby. Konkurs przewiduje też trzy kategorie zadań, których można podjąć się w dowolnej liczbie; można też samodzielne zdecydować o czasie i miejscu ich realizacji. Istnieje także możliwość przesyłania przez jeden zespół kilku prac konkursowych w każdej z kategorii zadań konkursowych.
"Pierwsza propozycja polega na znalezieniu w rodzinnym archiwum jak najstarszego zdjęcia oraz zbadania, gdzie i kiedy zostało ono wykonane? Kogo przedstawia? W jaki sposób historia osób znajdujących się na zdjęciu wiąże się z historią Polski? Drugie zadanie ma na celu pokazanie, jak przeszłość wpływa na otaczającą nas przestrzeń. Każda +piątka+ ma za zadanie wybrać ciekawe miejsce (np. rodzinny dom lub cel wakacyjnych wędrówek) i przedstawić jego historię z ostatnich stu lat. Trzecie zadanie to zorganizowanie wyprawy historycznej, w oparciu o ważne miejsca na mapie dziejów Polski. +Piątki+ muszą ustalić cel wyprawy, jej +myśl przewodnią+ oraz odkryć obszary, których dotąd nie znali. Sposób transportu i czas trwania wyprawy jest dowolny" - podał Instytut Pileckiego.
Instytut Pileckiego, który więcej informacji o konkursie podał na swojej stronie internetowej, wyróżni trzy najlepsze prace w każdej kategorii. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni kartami podarunkowymi o łącznej wartości 1800 zł oraz publikacjami i upominkami wydawnictwa Instytutu Pileckiego.
Rtm. Witold Pilecki, który w 1940 r. dobrowolnie dał się wywieźć do KL Auschwitz utworzył w obozie system tak zwanych "piątek", aby zorganizować tam ruch oporu. "Choć każda z pięcioosobowych grup osobno realizowała swoje misje i zadania, wszystkie działały w jednym kierunku, aby zrealizować wspólny cel. +Piątki+ kontaktowały się ze światem, informując o dramatycznej sytuacji w obozie: w ten sposób przekazano pierwszy +Raport Pileckiego+" - podał Instytut.
"System zakonspirowanych pięcioosobowych grup funkcjonował w różnych formacjach Polskiego Państwa Podziemnego podczas drugiej wojny światowej. Poszczególne +piątki+ nie znały się, jednak wszystkim zaprzysiężonym w nich członkom przyświecała ta sama idea" - dodał Instytut. (PAP)
nno/aszw/