18.06.2018–19.06.2018
18 i 19 czerwca 2018 r. w Sali Kolumnowej Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się konferencja naukowa pt. „Polskie dziedzictwo kulturowe w Szwecji. Rzeczy i historia”. Organizatorami wydarzenia są Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Fundacja Wydziału Historycznego VARIA . Patronem medialnym jest portal Dzieje.pl.
Konferencja stanowi inaugurację projektu dokumentacyjno-badawczego poświęconego polonikom w Szwecji. Celem projektu kierowanego przez dr Katarzynę Wagner z Instytutu Historycznego UW jest skatalogowanie przedmiotów – darów, zakupów, trofeów czy łupów wojennych – które powstały w Rzeczypospolitej Obojga Narodów lub dotyczą polskiej kultury, a są przechowywane w Szwecji. Docelowo katalog stanie się częścią bazy poloników opracowywanej przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.
Pierwszego dnia konferencji głównym tematem wystąpień będą polonika przechowywane w szwedzkich muzeach i bibliotekach, zaś drugiego prelegenci skupią się na relacjach polsko-szwedzkich w XVI-XVIII w. Warto zwrócić uwagę na niezwykle interesujący przykład zwróconego Polsce łupu wojennego, tzw. rolki sztokholmskiej, o której będzie mowa pierwszego dnia konferencji. Piętnastometrowa akwarela przedstawiająca wjazd orszaku ślubnego króla Zygmunta III Wazy i Konstancji Habsburżanki do Krakowa stanowiła łup wzięty z Warszawy przez szwedzkie wojska w czasie „potopu”. W 1974 r. premier Szwecji Olof Palme oddał ten unikatowy obiekt szefowi polskiego rządu Piotrowi Jaroszewiczowi, zaś obecnie rolka sztokholmska jest częścią kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie.
Tematem jednego z wystąpień będzie również sprawa „nieudanego rabunku” polskich skarbów. Nigdy nie dotarły do Szwecji i po 400 latach zostały odnalezione w Wiśle. Jednym z głównych tematów drugiego dnia konferencji będzie kwestia skali zniszczeń wojennych w okresie Potopu oraz wielkiej wojny północnej, gdy Polska stała się jednym z głównych teatrów konfliktu. Przedmiotem wystąpień będzie również wizerunek Szwedów w pamiętnikach z epoki.
We wrześniu na kampusie głównym Uniwersytetu Warszawskiego zostanie otwarta wystawa plenerowa obrazująca przykładowe polonika w szwedzkich zbiorach.
Michał Szukała (PAP)