12.04.2025–29.06.2025

85 porcelanowych eksponatów z najlepszych manufaktur europejskich – Miśni, Wiednia i Berlina - można do 29 czerwca oglądać w Dawnej Wozowni w Muzeum w Lewkowie
"Kruchość porcelany – z muzealnego skarbca KUL" tak nazwano wystawę porcelany, która jest prezentowana w Muzeum w Lewkowie dzięki współpracy z Muzeum Katolickim Uniwersytetu Lubelskiego.
Informację o wystawie przekazała PAP dyrektor Muzeum w Lewkowie Sylwia Nowicka.
Wśród 85 eksponatów znajdują się kunsztowne wazy, talerze, patery, kielichy i figurki, pochodzące z manufaktur w Miśni, Wiedniu i Berlinie.
"Najcenniejszym obiektem na wystawie jest pochodząca z Miśni porcelanowa figura Marii Magdaleny klęczącej pod krzyżem autorstwa Johanna Joachima Kaendlera. To dzieło unikatowe w skali Europy, bo podobnych figurek jest w Europie zaledwie kilka" – powiedziała dyrektor muzeum.
Na szczególną uwagę – jak wskazała - zasługuje pochodząca także z Miśni porcelanowa czarka ze spodkiem datowana na lata 30. XVIII wieku.
"Ma pięknie malowane scenami rodzajowymi kartusze. Na jej powierzchni namalowano też owady rzucające delikatny cień" – powiedziała.
Zdaniem Nowickiej znawcy porcelany docenią trzy talerze z kwiatami, owadami i złoconą girlandą przy krawędzi ze słynnej zastawy stołowej "Reliefzierat", zamówionej w Berlinie przez Fryderyka II Wielkiego.
Wśród szkieł godne uwagi są XVIII-wieczne kieliszki fasetowane oraz wyroby ze słynnej huty szkła Josephine hrabiów Schaffgotsch w Szklarskiej Porębie.
"Porcelana jest wyeksponowana tak jak rzeźba, można ją obejrzeć z każdej strony, bo z każdej strony jest piękna" – powiedziała Sylwia Nowicka.
Wystawę można oglądać w budynku Dawnej Wozowni do 29 czerwca 2025 r. (PAP)
Ewa Bąkowska
bak/ aszw/ jkrz/