23.07.2021–23.07.2021
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR) Jan J. Kasprzyk weźmie udział w piątek w Starostwie Powiatowym w Pruszkowie w prezentacji książki „Wychodząc z cienia. Historia Bolesława Pajączka ps. Groźny” oraz spotkaniu z cyklu „Karty Historii”.
"W piątek o godz. 17 w Starostwie Powiatowym w Pruszkowie (ul. Drzymały 30) szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uczestniczył będzie w prezentacji książki +Wychodząc z cienia. Historia Bolesława Pajączka ps. Groźny+ wydanej przez Muzeum Dulag 121 oraz w spotkaniu, w czasie którego odbędzie się wykład dr. hab. Patryka Pleskota pt. +Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie (1946-1955) – bezprawne narzędzie komunistycznej władzy w Polsce+" - poinformował PAP Wydział Prezydialny UdSKiOR.
Jak zapowiedziano, "następnie minister Jan Józef Kasprzyk odznaczy medalami +Pro Patria+ osoby szczególnie zasłużone dla Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Pruszkowie".
Przypomniano, że Bolesław Pajączek ps. Groźny to "zmarły w 2007 r. mieszkaniec Pruszkowa, który w latach 1939-49, jako żołnierz tajnych zbrojnych organizacji niepodległościowych ZWZ-AK, BCh, ROAK, WiN i KWP, walczył najpierw z niemieckim okupantem, a następnie z sowieckim reżimem na terenie powiatu kozienickiego". "Był także ofiarą komunistycznego aparatu terroru" - dodano w informacji UdSKiOR.
Zaznaczono, że publikacja "Wychodząc z cienia. Historia Bolesława Pajączka ps. +Groźny+" wydana nakładem Muzeum Dulag 121 "pragnie przypomnieć losy bohatera lokalnej historii, który był jednym z inicjatorów powstania Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Pruszkowie, wieloletnim członkiem asysty pocztu sztandarowego, a także instruktorem Miejsc Pamięci Narodowej i pomników w czasie rajdów historyczno-patriotycznych +Szlakiem Naszej Historii+ organizowanej przez Stowarzyszenie Polskich Kombatantów i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej".
Jak wyjaśniono, książka powstała na podstawie rękopisu Bolesława Pajączka oraz na bazie przeprowadzonych kwerend w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie i Kielcach. "Ponadto, publikacja została wzbogacona o obszerny kontekst historyczny, który pomaga zrozumieć czytelnikowi losy Bolesława Pajączka na tle epoki, w której przyszło mu żyć i walczyć" - czytamy w informacji.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/